Zamana Karşı Kütüphane

AJANS ÜNİVERSİTE – Saim  Ozan  TOKGÖZ  –  Uğur ÖZTÜRK

FOTOĞRAF- Veysel ÇETİNKAYA

 

50. Kütüphane Haftası Kutlama Programı dolayısıyla İstanbul Üniversitesi Kongre Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen “50 Yıllık Vizyon: Öğrenen ve Öğreten Kütüphaneler” adlı program çerçevesinde  “50. Yılında İstanbul Üniversitesi Bilgi ve Belge Yönetimi (BBYB): Eğitimde Vizyon Oluşturmak İçin Beyin Fırtınası” paneli düzenlendi

 

İstanbul Üniversitesi BBYB Başkanı Prof. Dr. Mehmet Canatar’ın oturum başkanlığını yaptığı panele İÜ BBYB eski başkanı Prof. Dr. Meral Alpay, Marmara Üniversitesi BBYB Öğretim Üyeleri Doç. Dr. Tuba Karatepe, Doç. Dr. Oğuz İcimsoy, İÜ BBYB Öğretim üyeleri Doç. Dr. Hülya Dilek Kayaoğlu, Doç. Dr. Ümit Konya, Doç. Dr. Murat Yılmaz, Doç. Dr. Niyazi Çiçek katıldı.

 

Panelin açılış konuşmasında Prof. Dr. Alpay, “Öğrenilen her yeni bilgi beyinde yeni bir hücre oluşumunu sağlar” diyerek  okumanın, öğrenmenin faydasına değindi. Doç. Dr. Kayaoğlu konuşmasında Bilgi ve belge Yönetimi Bölümü’nün henüz emekleme döneminde olduğunu belirterek, bölümün geçmişini anlattı.

 

Konuşmacılardan Doç. Dr. Yılmaz , “Bilgi ve Belge Yönetimi Bölümü’nde kütüphane değil yönetim kelimesi var. Müze yöneticileri  müzedeki eserlerde kataloglama, arşivleme vb. işlemler yapıyorlar. Bu işlemlerin büyük bir kısmı Bilgi ve Belge Yönetimi Bölümü derslerinde öğrencilere gösteriliyor. Bu nedenle müze yönetimi dersinin en azından Bilgi ve Belge Yönetimi Bölümü’nde açılmasını temenni ediyorum” diyerek sözlerini sonlandırdı. Doç. Dr. Çiçek ise konuşmasında , “Gençler gelecekle ilgili hayallerini, emekliler ve yaşlılar ise hatıralarını anlatır” diyerek hayatında önemli yer tutan hocalardan bahsetti. Doç. Dr. Çiçek’in konuşmasını bitirdikten sonra panele katılanlara plaket verilmesinin ardından program sona erdi.

 

DSC_0127