Yüzme Biliyorum Deyip Geçmeyin

AJANS ÜNİVERSİTE- Burcu BALKAN

Sinop Üniversitesi Sualtı ve Su Üstü Sporları Öğrenci Kulübü’nün düzenlemiş olduğu konferansa, İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi, Su Altı Hekimliği ve Hiperbarik Tıp Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Şamil Aktaş katıldı. Prof. Dr. Aktaş, öğrencilere boğulma ve ilk yardım konusunda bilgi verdi.

Boğulmaların yüzme bilen kişilerin de başına gelebileceğini ifade eden Prof. Dr. Aktaş, “Suda boğulmalar yüzme bilmeyenlerin başına gelebildiği gibi yüzme bilenlerin de başına gelebilir. Boğulmalarda ölüm nedeni akciğerlere su dolması olduğu varsayıldığından yardım etmek için suyun boşaltılmasına çalışılarak zaman kaybedilir. Oysa boğulmanın ilk evresinde, yardıma koşanların, akciğerlerdeki az miktardaki suyu çıkarmaya çalışarak zaman kaybetmeden, yapay solunuma başlaması gerekir” diye konuştu.

Prof. Dr. Aktaş, sudan çıkartılan kazazedeye ilk yapılması gerekenleri şöyle anlattı:  “Kazazede sudan çıkarılır çıkartılmaz, boğazındaki salgılar
temizlenmeli. Başı iyice arkaya yatırılarak, alt çenesi iki elle kavranıp aşağıya ve geriye çekilmeli, bu arada başparmaklar ağzı açık tutmalı,
ağızdan ağza yapay solunum uygulanmalı ve göğüs kafesine düzenli aralıklarla bastırarak kapalı kalp masajı yapılmalıdır.”

Kaynak: AA