“Yurt Dışında Avukatlık Dil Eğitimi ve Yüksek Lisans Eğitimi” Etkinliği Gerçekleştirildi

AJANS ÜNİVERSİTE- Devrim ÇIRPAN

İÜ Hukuk Fakültesi öğrencilerinin yoğun katılımıyla gerçekleşen etkinlikte açılış konuşmasını YESİ Eğitim Kültür ve Yardımlaşma Derneği’nden Av. Oğuzhan Traş açılış konuşmasını yaptı. Av. Traş, mesleklerinde uzman hukukçular ile yeni nesiller arasında kurulacak bağın kuvvetlenmesi ve Türkiye’de yeni gelişmekte olan hukuk dallarında hem meslektaşlara hem de öğrencilere yönelik seminer düzenlediklerini söyledi. Av. Traş sözlerini şu şekilde sürdürdü:

“Geleceğin hukukçularına farklı bakış açıları kazandırmanın yanında, aklındaki soruları cevaplandırmaya kurum olarak çalışıyoruz.”

_DSC0064

Etkinlikte, yabancı dil eğitimi ve yurt dışında yüksek lisans öğrenimi hakkında bilgiler veren Student Portal English Genel Koordinatörü Batuhan Yazar, İngilizce ve hukuk İngilizcesi hakkında, her öğrencinin seviyesine göre karşılığı olduğunu ve bu seviyeleri geçmek için saat dilimleri oluşturulduğunu ifade etti. Yazar, Yüksek Lisans yapmak isteyen hukuk öğrencilerine İngiltere’de bu konuyla ilgili eğitim veren kurslar hakkında şunları söyledi:

“Yurt dışında avukatlık yapmanın zorlu bir süreçten geçmekle olacak. Yüksek Lisans yapan bir öğrencinin yurt dışında iyi bir avukat olacağını düşünüyorum.”

ABD- New York Barosu ve İstanbul Barosu’nda avukatlık yapan Ramazan Aslan, İÜ’de lisansını tamamladıktan sonra yurt dışında eğitim almak istediğini ve çok çalışarak yurt dışında eğitimlerini tamamladığını söyledi. Av. Aslan, “ Amerika’da avukatlık yapmak ve Yüksek Lisans eğitimi zorlu bir süreçle gerçekleşiyor, mali olarak pahalı olan okullarda okumanın ve kazanmanın zor olduğu söyleyebilirim; zira bu okuldan mezun olan öğrencilerin mezun olduklarında işlerinin hazır olacağını da söyleyebilirim” diye konuştu.

_DSC0077

Londra Barosu ve İstanbul Barosu’na  kayıtlı Av. Ahmet  Engin Yurt, hukuk öğrencilerine bilgilendirmelerde bulundu. Av. Yurt, zor eğitimlerden sonra geldiği noktaya öğrencilerinde nasıl gelebileceğini, avukatlık mesleğinin yurt dışında nasıl yapıldığını ve öğrencilerin aklına takılan soruları cevaplandırdı.