Yumurtalık Kisti Ameliyat Tek Çözüm Değil

AJANS ÜNİVERSİTE

“Yumurtalık Kistleri” nin çoğunun iyi huylu olduğunu, büyük oranda tedaviye gerek kalmadan kendiliğinden ortadan kalktığını söyleyen Prof. Dr. Buyru, “Bu koşullar doğrultusunda ameliyat konusunda bir takım özelliklerine bakıp ameliyat için çok aceleci davranmamak gerekiyor” dedi. Kistlerin kötü huylu olabileceği ihtimalinin de akıldan çıkarılmaması gerektiğini kaydeden Prof. Dr. Buyru, “Kötü huylu olma ihtimallerini de göz önüne alıp bazen ameliyat gerekebiliyor. Yaptığı şikâyete göre ağrı yapabilir, adet düzensizlikleri yapabilir, adet esnasında ağrı yapabilir, gebe kalmayı engelleyebilir ya da kötü huylu olup kadının yaşamını tehdit edici boyut kazanabilir. Yaptığı şikâyete göre, kistin boyutlarına göre, özelliklerine göre ameliyat kararı verilebilir.” ifadesini kullandı.

Prof. Dr. Buyru, “Yumurtalık kistlerine ameliyat çoğunlukla günümüzde laparoskopi dediğimiz kapalı yöntemle gerçekleştiriliyor. Bu yöntem hastanın daha çabuk iyileşmesini, daha çabuk ayağa kalkıp işine dönmesini sağlayan bir yöntem. Ameliyat sonrası daha rahat geçiyor, artı ameliyat esnasında da çok daha küçük damarlar görülebiliyor, çevre dokular korunabiliyor” dedi.

“Doğurganlık Çağındaki Kadınların Ameliyatında Yumurtalıklar Korunmalı”

Doğurganlık çağındaki kadınların ameliyatında yumurtalıkların korunması gerektiğini ifade eden Prof. Dr. Buyru, “Yani kist var diye tüm kistlerde yumurtalığı almak gerekmez, sadece kisti çıkartıp geriye kalan yumurtalık dokusuna da zarar vermeden bu işlemi gerçekleştirmek kadının doğurganlığını korumak açısından önemli. Ameliyat esnasında da olabildiğince yumurtalık dokusunu korumak birinci prensip olarak karşımıza çıkıyor, hangi yöntemle olursa
olsun kadının gebe kalması için yeterli yumurtalık dokusuna ihtiyaç var. Gençlerde biraz daha konservatif davranmak, biraz daha ameliyat kararı verirken beklemek daha doğru çünkü genç yaşlarda, doğurganlık çağında kistlerin kötü huylu olma ihtimali son derece düşük” diye konuştu.

“Kadınlar Her Yıl Jinekolog Muayenesinden Geçmeli”

Kadınların jinekolojik muayenesinden geçmesinin önemli olduğunu belirten Prof. Dr. Buyru, “Yumurtalık kanserlerini erken teşhis etmenin en önemli yolu yıllık yapılan jinekolojik muayeneler. Ancak o esnada fark edilip hemen ameliyat edildikleri taktirde sonuç almak mümkün. İleri evreye ulaştıktan sonra teşhis edilirse hem yapılacak ameliyatın boyutları büyük olur, hem de ek tedaviler getirir. Gecikmiş teşhis nedeni ile hastanın hayatta kalış süresini kısaltır” dedi.

 

Kaynak: İHA

Fotoğraf Kaynak: http://www.milliyet.com.tr/