Yüksek Nitelikli Bilimsel Makale Çalıştayı Düzenlendi

AJANS ÜNİVERSİTE – Mehmet Efe ALTAY

İstanbul Üniversitesi, Mikro Bilgi Kayıt ve Dağıtım tarafından düzenlenen Yüksek Nitelikli Bilimsel Makale Geliştirme Çalıştayı’na Edebiyat Fakültesi’nde ev sahipliği yaptı.

İki oturum olarak düzenlenen çalıştayın ikinci oturumunda İstanbul Üniversitesi’nde öğretim üyesi olan Yrd. Doç. Dr. Metin Tunç ve 29 Mayıs Üniversitesi’nde öğretim üyesi olan Yrd. Doç. Dr. Cem Keskin’in Profesyonel Sistem Destekli Makale Yazımı sunumuyla başladı.

İlk konuşmacı olan Yrd. Doç. Dr. Keskin konuşmasına iyi bir makalenin nasıl yazılması gerektiğine değinerek başladı ve “Tavsiye edilen tek şeylerden birisi tek bir mesaj vermek. Bir şeyler ifade etmek için yazıyorum. Tek cümleyle fade edilecek çok kristalize bir şey olması lazım. Benim makalemde okuyucunun aklında tek bir şey kalacak ve onu yazmam gerekiyor gibi düşünmek gerekiyor” dedi.

DSC_0047

Sözü devralan Yrd. Doç. Dr. Metin Tunç, akademide hangi alanlara yönelmenin daha uygun olacağını konusunda deneyimlerini aktarırken, “Ben akademiye sosyometri ile adım attım. 1930 yılından beri sosyometriye olan ilgi sürekli olarak artmaktadır. Hem ülkelerin ilgisi artmakta hem de bilimlerin ilgisi artmakta. Bunun doğru bir seçim olduğunu söyleyebilirim” dedi.

DSC_0044

Yrd. Doç. Dr. Keskin’in konuşmaya devam ettiği sunumda, Keskin yazılan makale için dergi seçimi konusunda “İlk sormamız gereken hangi derginin benim yazımı yayınlama ihtimali daha yüksek diye sormak gerekiyor. Bunu yaparken kısa bir liste oluşturmak daha faydalı olacaktır. Dergiyi, hedef kitlenize uygun seçmeniz en önemlisi. Vermek istediğiniz mesaj ile ilgilenmeyen bir kitleye vermeye çalışırsanız, yaptığınız çalışmanın hiçbir anlamı olmaz” dedi.

Dergi seçiminde daha duygusal da olunabileceğinden bahseden Yrd. Doç. Dr. Keskin, “ Lisans eğitiminden beri takip ettiğimiz bir dergiyi de düşünebiliriz. Böyle bir dergi varsa ona uygun yazı yazmak hem sizin hem de editörün işine gelecektir ve yayınlanma ihtimali artacaktır” dedi.

Sunumun devamında konuşan Yrd. Doç. Dr. Tunç, internet üzerinde yayın yapılabilecek dergilerin araştırılması konusunda dinleyicilere bilgi verdi.