Yönetmeni “Küf” Filmini Anlattı

AJANS ÜNİVERSİTE – Efe SÖNMEZ

 

Venedik Film Festival’inden ödülle dönen Türk yönetmen Ali Aydın, film öncesi süreci ve Venedik’teki gösterimin ardından aldığı tepkileri sinemaseverlerle paylaştı

 

Venedik Film Festivali kapsamında düzenlenen Uluslararası Film Eleştirmenleri Haftası’nda ilk gösterimi yapılan ve buradan “Geleceğin Aslanı” ödülünü alarak yurda dönen “Küf” filminin genç yönetmeni Ali Aydın, Beyoğlu’nda sanatseverlerle buluştu.

 

Can Yücel Kültür Merkezi’nin “25. Kare Söyleşileri”ne katılan Aydın, uzun metrajlı Küf’ten önce hiç kısa film deneyiminin bulunmadığını söyledi. “Elinizde bir kamera varsa mutlaka film çekin” görüşüne katılmadığını ifade eden Aydın, her filmin iyi bir senaryosunun ve kurgusunun olması gerektiğini belirtti.

 

Bunları oluşturamayacağını anladığında kısa film çekmekten vazgeçtiğini dile getiren genç yönetmen, şunları kaydetti:

 

“Eğer kötü bir film çıkarsaydım motivasyonumu kaybedebilirdim. Bütün bir filmin ya da dizinin yapım sürecinde bulunduğum için hemen hemen her şeyi biliyordum. Senaryoyu yazıp, hikayemi oluşturup, filmin üstesinden gelebileceğimi düşündüm. Sette çalışmıyor olsaydım bu filmi çekemezdim. Görsel olarak da çalışıyordum; fotoğraf çekiyordum. Fotoğraf çekmeseydim filmin görselini bu denli yapamazdım.”

 

Ali Aydın, yıllar önce bir sinema dergisinde gördüğü ve yol bekçilerini anlatan bir belgeselden etkilenerek hikayeyi kurguladığını söyledi.

 

“Filmin Anlaşılmış Olması, Büyük Mutluluk…”

 

Filmin yapım aşamasında tek başına olduğunu ve filmin yayınlanmasına kadar da sadece 4-5 kişi tarafından izlendiğinin altını çizen Aydın, “Bu, şöyle bir korku uyandırdı: ‘Acaba bu film evrensel mi, bunu Avrupalı ya da Ortadoğulu biri seyrettiği zaman aynı hissiyatı alacak mı?’ Bunun sağlamasını yapacağım yer Venedik idi. Film bittikten sonra evrensel olduğunu anladım tepkilerden” ifadelerini kullandı.

 

Tepkilerin kendisinde büyük bir rahatlama uyandırdığını söyleyen Aydın, “Filmin anlaşılmış olması, hissiyatın seyirciye geçmiş olması benim için büyük mutluluktur. Venedik’ten sonra birçok ülkede gösterildi film. Filmi ilk önce kendim için yaptım, hissiyatımın karşılığı olarak. Sonra insanlarla paylaşıyorsunuz. Bu paylaşım sizi mutlu ediyor” dedi.