YÖK, Yemen Yükseköğretim Bakanlığı İle Anlaştı

Türkiye Cumhuriyeti Yükseköğretim Kurulu (YÖK) ile Yemen Cumhuriyeti Yükseköğretim ve Bilimsel Araştırmalar Bakanlığı arasında 15 Şubat 2014 tarihinde İstanbul Üniversitesi’nin ev sahipliğinde “Yükseköğretim Alanında İşbirliğine Yönelik Mutabakat Zaptı” imzalandı.

 

DSC_0111

 

 

Söz konusu anlaşmaya imzaları, YÖK adına Başkan Vekili Prof. Dr. Şaban H. Çalış ile Yemen Yükseköğretim ve Bilimsel Araştırmalar Bakanı Hesham Sharaf Abdullah attılar.

 

DSC_0124

 

 

Bahse konu Mutabakat Zaptı çerçevesinde, öncelikli olarak Yemen Hükümet burslusu öğrencilerinin kendi hükümetlerinden alacakları burslarla ülkemiz yükseköğretim kurumlarında eğitim almaları kararlaştırılmıştır. Bununla beraber söz konusu Mutabakat Zaptı ile öğrenci, akademisyen ve araştırmacıların değişimi, çalışma ziyaretlerinin organize edilmesiyle bilim, araştırma, uzaktan eğitim ve diğer akademik alanlarda bilgi ve deneyim paylaşımı yapılması kararlaştırılmıştır. Bilim, araştırma ve akademik alanlarda da seminer, konferans ve çalıştayların düzenlenmesiyle üniversiteler arasındaki ilişkilerin güçlendirilmesine karar verilmiştir.

İÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mahmut Ak, anlaşmanın imza töreninde İstanbul Üniversitesi’ni temsilen yer aldı.

 

DSC_0073