‘Yine, Yeni: Dünya Kenti İstanbul’

AJANS ÜNİVERSİTE- Sümeyye YAMAN

‘Dünya Kenti İstanbul’ sergisi 18 yıl aradan sonra yeniden açıldı.

 

Tarih Vakfı, 1996’da Unesco himayesinde gerçekleştirilen Habitat-II İnsan Yerleşimleri Konferansı’nın etkisiyle ortaya çıkan ‘Dünya Kenti İstanbul’ sergisini, 18 yıl aradan sonra 15 Ocak Çarşamba günü Galata Rum Okulu’nda yeniden açtı.

DSCN8414 18 yıl önce, Prof. Dr. Afife Batur’un genel koordinatörlüğü ve Mehmet Özdoğan, Oğuz Tekin, Ayla Ödekan, Edhem Eldem, Atilla Yücel, Ersu Pekin ve Çağla Ormanlar’ın bölüm küratörlükleri altında pek çok araştırmacı, arşivci, mimarın gayretleriyle düzenlenen sergi, tekrar aynı ekibin bir araya gelmesiyle gerçekleştirildi. Bu ekibe Tarih Vakfı gönüllüleri de destek verdi.
Serginin amacı, kent için mücadelenin aslında demokrasi ve insanca yaşam mücadelesi olduğunu göstermek; değişen, dönüşen, sıradanlaşan İstanbul’a hafıza tazeletmek ve “nerede kalmıştık, nereye gidiyoruz?” sorusunu yeniden gündeme getirmek.

Sergide tema olarak “Dünya Kenti İstanbul” kavramı seçildi. İstanbul’un evrenselliğe, kendine özgü bir sürekliliğe ve tarihi vazgeçilmezliğe sahip, imparatorluklar başkenti olarak siyasal, ekonomik ve kültürel denetimi ve etkileri yoğun ve yaygın olan bir fiziki ve kültürel alan olduğu düşünüldü. Birçok sanatçı, yazar ve bilim insanının yapıtından yararlanıldı.

 

Sergi, 22 Şubat’a kadar Karaköy’deki Galata Rum Okulu’nda ziyaret edilebilecek.

DSCN8471

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

DSCN8469

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

DSCN8496