Genç Yönetmen Onur Aldoğan İÜ İletişim Fakültesi’nde

AJANS ÜNİVERSİTE – Burcu BALKAN, Alparslan ÇAKIR

Kocaeli Üniversitesi (KOÜ) İnşaat Mühendisliği mezunu olduğunu söyleyen Aldoğan; BBC,  gibi kanallarda ve Show TV’de yayınlanan TV programı Makina Kafa’da görüntü yönetmeni olarak çalıştığını belirtti. Klip yönetmenliğinin günümüzde kolaylaştığına dikkat çeken Aldoğan yönetmenliğin sanıldığı kadar zor olmadığını dile getirdi. Hande Yener, Berkay, Yüksek Sadakat, Zakkum gibi sanatçı ve grupların kliplerinin görüntü yönetmenliğini yapan Aldoğan, Ayşe Saran ve Tual gibi sanatçıların da klip yönetmenliğini yaptı. Aldoğan, kendisinin bir sanatçı olmadığını ifade etti.  Sanatçıların istedikleri albüm satışlarını internetten  müzik indirmenin başlaması ile  yapamadıklarını söyledi.

 Sektörün kötüye gittiğini, İletişim Fakültesi mezunlarının işinin çok zor olduğunu anlatan Aldoğan, “Fakülte mezunları okula çok fazla takılı kalıyorlar ve iş öğrenmiyorlar. Kendilerini geliştirecek hiçbir faaliyette bulunmuyorlar ve bu yüzden de yerlerini benim gibi işin okulundan çok içine girerek öğrenenler alıyor” dedi.

 Kendi fotoğraflarından oluşan çalışmayı workshop şeklinde sunan Onur Aldoğan öğrencilere fotoğraf ve video çekimi, kamera tekniği, renk kalitesi gibi konularda yardımcı olabileceğini ifade etti. Öğrencileri kendi stüdyosuna davet eden Aldoğan, “Stüdyomda herkese ders verebilirim. İyi bir fotoğrafın nasıl çekileceğini öğretebilirim. Ama bunun içinde kullandığın makinayi çok iyi bilmen gerek. Makinayi bilmeden iyi bir fotoğraf çekemezsiniz” şeklinde konuştu. Manipüle fotoğrafçılığın günümüzde çok fazla önem kazandığını ifade eden Aldoğan, manipüle fotoğrafın özelliklede reklamlarda kullanıldığını vurguladı.

 Aldoğan yeni sezonda National Geographic ile çalışmaya başlayacak.

 Birçok öğrencisinin olduğunu bildiren genç yönetmen, “Hiç kimseyi gözünüzde büyütmeyin. Siz daha iyisini yapabilirsiniz” diyerek sözlerini bitirdi.

DSC_0031site