Yeşilçam’ın Gizli Kahramanı: Godzilla Selahattin

AJANS ÜNİVERSİTE- Elif KARAKOÇ

Fotoğraf: Efe SÖNMEZ

Selahattin Geçgel, namıdiğer Godzilla, sinema setlerinde geçirdiği 62 yıla tam 677 film sığdırmış bir sinema emekçisi. Kendi tabiriyle “âşığı olduğu” Türk Sineması’nın 100. Yılında,“Bir Set Amirinin Gözünden Türk Sineması” sergisiyle sinemaseverlerle buluşuyor.

Geçgel’in Tokat’tan İstanbul’a uzanan sinema öyküsü, 1950’li yılların başında, Beyoğlu Atlas Sineması’nda başlamış. Geçimini sağlamak için gazoz satarak atıldığı iş hayatına makinist olarak devam eden Geçgel, uzun yıllar devam edecek olan sinema yolculuğuna, yine bir iş günü, o yıllarda ilk filmini çekecek olan Türk Sineması’nın ünlü yönetmeni Metin Erksan tarafından fark edilmesi üzerine ilk adımını atmış.

Godzilla Lakabı Nereden Geliyor?

Erksan’ın teklifiyle kendini “Âşık Veysel’in Hayatı” filminin setinde bulan Geçgel, o günden sonra setlerdeki çalışkanlığıyla nam salmış. Elbette bu nama kavuşmasında Godzilla lakabının da etkisi büyük.Geçgel, Godzilla lakabını aldığı günü şöyle anlatıyor:

“Yenikapı’da Metin Bey’in filmini çekiyoruz. Sette bir araba var, kaldırılması gerekiyor; ancak ortada ne anahtar varne şoför… Ben de kaldırdım arabayı, kenara çektim. O andan sonra Metin Bey adımla değil,“Godzilla” diye çağırmaya başladı beni. O günden beri Godzilla lakabıyla anılır oldum.”

Ömer Lütfü Akad, Yılmaz Güney, Halit Refiğ, Atıf Yılmaz gibi hatırı sayılır birçok yönetmenle çalışma fırsatı bulan Godzilla Selahattin, “Sinemanın devleriyle onların filmlerinde çalışmak ve filmleri tekrar tekrar izlemek bana sıhhat ve mutluluk dolu bir ömür verdi.” diyor. Çalıştığı yönetmenlerden “babam” dediği Yılmaz Güney’in,hayatında ayrı bir yeri olduğunu şöyle ifade ediyor: “Evleneceğim; ama param yok. Bir gün Yılmaz Abi gördü hâlimi, sordu derdimi. Tuttu elimden ve evlendirdi beni. Nikâhtan sonra da hemen sete gittik.”

4

Türkan Şoray’ın Dublörlüğünü Yaptı

Sayısız filmde çalışan Godzilla Selahattin’in Türkiye’de gitmediği şehir kalmamış. Sıcak soğuk, hastalık demeden sürekli işinin başında olmuş. Sette geçirdiği kalp krizi ve set kazaları bile meslek aşkından koparamamış onu. Öyle ki “Kargacı Halil” filminde Yılmaz Güney’in tüfeğiyle vurulmuş ve 3 saat ameliyatta kalmış.Godzilla Selahattin,o günün izini hâlâ vücudunda taşıyor.

Set amirliği yanı sıra ihtiyaç duylduğundafilmlerde ufak rollerde yer alan ve dublörlük de yapan Godzilla Selahattin, “Otobüs Yolcuları” filminde,başrol oyuncusu olan Türkan Şoray’ın yerine gelinlik giyip sevdiğinin peşine takılan kızı canlandırmış.

“Şimdiki İmkânlar Bizde Olsaydı, Biz Ay’a Çıkardık”

Godzilla Selahattin, 2007 yapımı “Mavi Gözlü Dev” filminden sonra setlerde çalışmayı bırakmış. Günümüz set koşullarıyla eski dönemleri karşılaştıran Godzilla Selahattin, “Biz bu imkânlara sahip değildik. Şimdilerde ışık ayrı, ses ayrı, kostüm ayrı… Şimdiki imkânlar bizde olsaydı, biz Ay’a çıkardık. Bizim farkımız az ve öz olmamızdı.” diye konuşuyor.

Godzilla Selahattin, o yıllardan bu yana hatıralarıyla yaşıyorve açtığı sergiyle de sinemaseverlerle kendi arşivini paylaşıyor. Godzilla Selahattin’in arşivi, neredeyse Türk Sineması’nın hafızasını oluşturuyor. Binlerce fotoğraf, sette kullanılan eşyalar, kendi icadı olan sis makinesi, ödülleri ve daha birçoğu… Godzilla Selahattin, her anı sinemayla geçen bir hayata tanık olma fırsatı sunuyor.

9