Yerel Basın Dijitale Dönüşüyor

AJANS ÜNİVERSİTE-Safiye ALTINKUM

Fotoğraf- Basın İlan Kurumu

Günümüz teknolojisinin olumsuz etkilediği yerel basını, girdiği zor dönemeçten kurtarmanın yolu dijital dönüşümden geçiyor. Bu dönüşüm sürecinde internet yasa tasarısının oluşturulmasına gençler karar veriyor. Projeye destek vermek üzere her bölge için, toplumsal konular hakkında sosyal sorumluluk bilincine sahip ve kendisini sosyal gönüllü olarak nitelendiren 25 genç seçildi.

Çalıştayın moderatörlüğünü İstanbul Ticaret Üniversitesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Ahmet Oğuz Demir yaptı. Tüm gün süren etkinlik, “Yeni Medya ve Gazetecilik”, “İnternet Gazeteciliği ve Yeni Standartlar” “Öneri ve Görüşler” ile “Değerlendirme” konu başlıklarının yer aldığı toplam 4 oturumda gerçekleştirildi. İstanbul Üniversitesi’nden de toplam 5 öğrencinin katıldığı çalıştayda, mevcut resmi ilan mevzuatının dijitale uyarlanması konusunda gençler tarafından çözüm önerileri geliştirildi.

Çalıştaylardan sonra yapılacak olan Ana Yapısal Diyalog Forumu, Basın İlan Kurumu’nun Kocaeli’nde bulunan Tatil Köyü’nde düzenlenmesi planlanıyor.