Yenikapı Batıkları Geçmişe Açılan Kapı

AJANS ÜNİVERSİTE – Fatma ÇELİK

İstanbul Üniversitesi Klasik Filoloji Anabilim Dalı tarafından düzenlenen ”Klasik Filoloji Seminerleri” ‘nin konuğu Taşınabilir Kültür Varlıklarını Koruma ve Onarım Bölümü Başkanı Doç. Dr. Ufuk Kocabaş idi. Marmaray projesi sırasında Yenikapı’da bulunan tarihi limandan çıkarılan gemiler hakkında detaylı bilgiler veren Doç. Dr. Kocabaş, Yenikapı’da yapılan çalışmalar sırasında katmanlar halinde 8 bine yakın ayak izinin tespit edildiğini, bu ayak izlerinin 3 bin farklı kişiye ait olduğunu, çocuk ve kadın ayak izlerinin yanı sıra sandaletli ya da çıplak ayakların izlerine rastlandığını kaydetti.

Laboratuvarın Kadrolu Balıkları

Arkeolojinin abcsinin çizim ve dökümantasyon olduğunu belirten Doç. Dr. Kocabaş, Yenikapı’da çıkarılan her eserin ve geminin, incelikli çalışmalar sonunda destekleme işlemi yapılarak kazı alanından kaldırıldığını söyledi.  Gemi kalıntılarının laboratuvara alındıktan sonra konservasyon kimyasallarıyla tepkimeye girmemesi için çeşitli büyüklükteki havuzlarda, binyıllarca denizin altında kalmış olan bu parçaları tuzdan arındırma işlemi yapıldığını dile getiren Doç. Dr. Kocabaş, laboratuar ortamında havuz içerisindeki eserleri küçük sineklerden korumak için havuzların içinde japon balıkları beslemeye başladıklarını söyledi.

h

Kazı Alanından Tiyatro Sahnesine Oradan Bienale

Yenikapı Kazılarının, İstanbul Üniversitesi’ne “Sualtı Kalıntılarını Koruma Anabilim Dalı” kazandırdığını ve bu kazıların yüzden fazla doktora tezine konu olduğunu belirten Doç. Dr. Ufuk Kocabaş, Yenikapı kazı çalışmalarından esinlenen bir tiyatro grubunun “İstanbul ve Aşk” adında bir oyun hazırladıklarını ve bu oyunun sergilendiğini kaydetti. Ayrıca kazı esnasında bulunan gemilerden birine ait olan ve Doç. Dr. Ufuk Kocabaş’ın kendisinin çizmiş olduğu üç boyutlu görsel, üst başlığı “Tuzlu Su” olan 14. İstanbul Bienali’nde sergilendi.

Yenikapı projesi kapsamında çıkartılan tüm eserlerin sergilenebileceği bir müze oluşturulmasının en büyük beklentileri olduğunu kaydeden Doç. Dr. Kocabaş, Yenikapı’nın bir arkeo-park olarak ziyarete açılmasını temenni ettiklerini dile getirdi.