Yeni Öğretmenler Öğretmeye Hazır

AJANS ÜNİVERSİTE – Erkut KILIÇ

 

İstanbul Üniversitesi(İÜ) Hasan Ali Yücel Eğitim Fakültesi (HAYEF) mezuniyet töreni 27 Haziran Cuma günü gerçekleşti

 

İÜ HAYEF mezuniyet töreni İÜ Rektörlük ön bahçesinde gerçekleşti. Mezun olacak öğrencilerin ailelerinin katılımıyla gerçekleşen tören, öğrencilerin sırayla sahneye çıkmasıyla başladı. İlk konuşmayı Türkçe Öğretmenliği Programı’ndan fakülte birincisi Büşra Nizam gerçekleştirdi. Öğretmenliğin en kutsal ve en zor mesleklerden biri olduğunu söyleyen Nizam, “Bizler öğretmenler olarak mesleğimizi yaparken öğrencilerimize düşünmeyi, sormayı, bakmayı da öğretmek zorundayız. Omzumuza yüklenen sorumluluğun farkındayız ve bu görevi yerine getirmeye hazırız. Bütün meslek gruplarında nitelikli kişiler için nitelikli öğretmenler gereklidir. Başarı da başarısızlık da bizim sorumluluğumuzda” diye konuştu.

 

 

DSC_0556

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Milli Eğitim Bakanlığı Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü Açıköğretim Daire Başkanı Mehmet Başyemenici’nin de konuşma yaptığı törende Başyemenici Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü’nün amacını ve yaptıklarını anlattı. Mezun olan öğrencileri de tebrik eden Başyemenici Hayat Boyu Öğrenme Projesi kapsamında Almanca Öğretmenliği Bölümü’nünden mezun olan Şerife Aslan’ı sahneye davet ederek tebrik etti.

 

HAYEF’in 15 yıllık geçmişi olan bir fakülte olduğunu ama ülkede nice eğitim fakültesini geride bıraktığını belirten İÜ HAYEF Dekanı Prof. Dr. Selahattin Dilidüzgün “11 farklı diploma programında mezun veriyoruz. Bu sene ilk defa uzaktan eğitimle birlikte 12 farklı diploma alanında mezun verdik” dedi. “Bir sürü araç gereç yaşamımıza giriyor ve bu araç gereçler öğretmenin yerini almaya başlıyor” diye konuşan Prof. Dr. Diligüzel, konuşmasına şöyle devam etti: “Ancak hiçbir araç gereç öğretmenin yerini alamaz. Bizler nasıl size kötü bir şey yapma lüksü görmediysek siz de öğrencilerinize görmeyeceksiniz. Yoksa iki elimiz yakanızda olur. Sizler bir fakülte mezunusunuz. Yani akademisyensiniz. Akademisyenlik öğrendiğinizle 30 yıl gitmek değildir. Her daim kendinizi yetiştirmek, geliştirmek, yenilemek zorundasınız”

 

 

DSC_0605

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Öğretmen Marşı’nın hep bir ağızdan söylenmesinin ardından fakülte birincisine ve program birincilerine ödülleri verildi.

 

Mezuniyet Yemini sonrası kep fırlatılmasıyla tören son buldu.

 

 

 

DSC_0743