Yazar Afet Ilgaz, Son Yolculuğuna Uğurlandı

AJANS ÜNİVERSİTE

Bağcılar Hospitalist Hastanesi yoğun bakım ünitesinde tedavi altına alında bulunan Afet İlgaz önceki vefat etmişti. Ilgaz için Kocamustafapaşa’daki Sümbül Efendi Camisi’nde öğle vakti cenaze namazı kılındı. Namaza Basın İlan Kurumu Başkanı Mehmet Atalay, eski İçişleri Bakanı Saadettin Tantan, Ilgaz’ın yakınları ve iş arkadaşları katıldı.

Kılınan cenaze namazının ardından üzerinde Türk bayrağı bulunan tabut, omuzlara alınarak cenaze aracına taşındı. Ilgaz’ın cenazesi, Yedikule Mezarlığı’nda toprağa verildi. Afet Ilgaz’ın Türk basın tarihi açısından çok önemli bir kalem olduğunu vurgulayan Mehmet Atalay, “Ülkenin değerlerini öğreten bir insanı kaybettik. Çok fazla insan yetiştirdi. Çok kişiye tesir etti. Çok güzide bir kalabalıkla uğurlandı. Mekânı cennet olsun” diye konuştu.

Afet Ilgaz 2 Ocak 1937’de Çanakkale’nin Ezine ilçesinde doğdu. Çapa Eğitim Enstitüsü Edebiyat Bölümü ile İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Felsefe ve Klasik Diller Bölümü’nü bitiren Ilgaz, İzmit’te başladığı Türkçe öğretmenliğini kısa bir süre İstanbul’da sürdürdü. Sahibi olduğu bir anaokulunda öğretmenlik ve yöneticilik yapan Ilgaz, ilk soyadını taşıyan bir kitabevi açtı.

Sanat hayatına, İstanbul dergisinde yayımlanan öyküleriyle başladı. Ilgaz, 1968’de yazar Rıfat Ilgaz’la evlenmeden önce, Afet Muhteremoğlu adıyla yazdı. Daha sonra Rıfat Ilgaz’dan ayrılan Afet İlgaz’ın Haluk ve Uğur Çırakman adlarında iki oğlu ile Defne Ilgaz adında bir kızı bulunuyor. Afet Ilgaz’ın hikâye ve yazıları İstanbul, Yücel, Varlık, Yeditepe, Türk Dili dergilerinde yayımlandı. Uzun yıllar Milli Gazete’de köşe yazarlığı yapan Ilgaz, 2010’dan bu yana Yeniçağ gazetesinde yazıyor.