Yaşar Kemal’in Tedavisi Devam Ediyor

AJANS ÜNİVERSİTE

Prof. Dr. Karan, Kemal’in sağlık durumuyla ilgili basın mensuplarına yaptığı açıklamada, gerekli tedavilerin sürdürüldüğünü ifade etti. Karan, “Hayatın gerçeği, yoğun bakım ünitesindeki hastalarda genel olarak 24 saatte bir bütünü değerlendirilir. Bu bütün değerlendirme günlük olarak devam eder, o gün için söyleyebiliriz. Umutluyuz, doğru tedavi yapılıyor. Bunun da etkisini işlerin düzgün gitmesiyle görüyoruz. Olumluya gidiş, olumsuza gidiş gibi bir değişiklik olursa anında sizinle paylaşacağı” diye konuştu.

Prof. Dr. Karan, Kemal’in uyutulup uyutulmadığıyla ilgi olarak, “Yapay solunum desteği sırasında tabi ki kişinin bilincinin kapalı olması gerekir” şeklinde konuştu. Karan, spekülasyon haberlere kulak verilmemesi konusunda da uyardı.

Yaşar Kemal’e Ziyaretçi Akını

Usta yazar Yaşar Kemal, tedavi gördüğü İÜ İstanbul Tıp Fakültesi Hastanesi’nde birçok isim tarafından ziyaret edildi. Yaşar Kemal’i ziyaret eden CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, hastane çıkışı gazetecilere şu açıklamalarda bulundu: “Yaşar Kemal’in sağlığı ile ilgili bilgi aldık. Umuyoruz kısa sürede sağlığına kavuşur. Aynı dilekleri kendilerine söyledik. Uzaktan bakma imkânım oldu. En son evinde ziyaret etmiştim. İnşallah kısa sürede sağlığına kavuşur ve yine evine uğrar, çayını kahvesini içerim.”

Tedavisi devam eden usta yazarın ziyaretçileri arasında ünlü fotoğrafçı Ara Güler de yer aldı. Hastane çıkışında açıklama yapan Güler, “Biz de merak ediyoruz ama görmedik, göstermiyorlar. Hiçbir şey demediler. Zaten yanımızda doktor da yoktu.” ifadelerini kullandı. Güler, Yaşar Kemal’in eşi ile görüştüğünü ve geçmiş olsun dileklerini ilettiğini belirtti.

CHP İstanbul İl Başkanı Murat Karayalçın da, eski milletvekili Mehmet Sevigen ve beraberindeki bir grup partiliyle İÜ İstanbul Tıp Fakültesi Hastanesi’nde yoğun bakımda tedavi gören Yaşar Kemal’i ziyaret etti.

Yaşar Kemal’i ziyaret eden isimler arasında İstanbul Valisi Vasip Şahin, Sağlık Bakanı Müezzinoğlu, İÜ Rektörü Prof. Dr. Yunus Söylet, CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu ile CHP Genel Sekreteri Gürsel Tekin, CHP’li Akif Hamzaçebi ve Muharrem İnce, Gaziantep Belediye Başkanı Celal Doğan, HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Türk Tabipler Birliği (TTB) İkinci Başkanı Prof. Dr. Raşit Tükel, Merkez Konsey Üyesi Dr. Hüseyin Demirdizen ve DİSK Genel Sekreteri Dr. Arzu Çerkezoğlu gibi isimler de yer aldı.

Kaynak: İÜ Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü