YKY’nin 4000.kitabı Yaşar Kemal’den

AJANS ÜNİVERSİTE – Serhan Sevin – Osman Demirkıran
Fotoğraf – Lamia Baki

 

Türk Edebiyatı’nın  temel taşlarından biri olan Yaşar Kemal imzalı ‘Çocuklar İnsandır’, Yapı Kredi Yayınları’ nın 4000. kitabı olarak basıldı. Bu özel eser için verilen kokteylde sanat ve edebiyat dünyasının önemli isimleri de yer aldı.

 

Yapı Kredi ve Kültür merkezinde düzenlenen gecede edebiyatseverler YKY’nin 4000.kitabının yazarı Yaşar Kemal, Nobel Ödülü’ne sahip tek Türk yazar Orhan Pamuk ve fotoğraf duayeni Ara Güler ile buluşma fırsatı yakaladı.  Katılımın yoğun olduğu kokteylde sanat ve edebiyat dünyasından çok sayıda davetli yer aldı.

 

Kitap, Yaşar Kemal’in gazetedeki yazılarına uygun olarak hayata geçirilirken, ilk kez Turhan Selçuk’un çizimleri ve Ara Güler’in arşivinde bulunan fotoğraflarıyla yayımlandı. ‘Çocuklar İnsandır’  usta bir yazarın öngörüsü ve sezgisiyle kaleme alınabilecek röportajları bir araya getiriyor. Yapı Kredi Yayınları’nın 4000. başlık kitabı olma özelliğini taşıyan bu özel baskıda ayrıca 13 Eylül 1975 tarihinde Cumhuriyet gazetesinde yayımlanan, Kemal Özer’in Yaşar Kemal’le yaptığı “Neden çocuklar insandır?” başlıklı röportaja da yer veriliyor.

 

Röportajın tahmin edilmeyecek ölçüde  çarpıcı bir edebi tür olduğunu ortaya koyan “Çocuklar İnsandır”, kundura boyacılarının, yankesicilerin, hırsızların, katillerin, kaçakçıların, surların dibinde çamur içinde yaşayanların, kendi gölgesinden bile korkanların ayna gibi parladığı hazin ve sarsıcı bir kitap olma özelliği taşıyor. Kitap Florya’dan Balat’a, Sirkeci’den Dolapdere’ye uzanan bir başka İstanbul suretini okuyucunun hayal gücüne sunuyor.

 

1521540_10202254739666013_967725252_n (1)

cocuklar-insandır-kapak