Yakın Dönem Türkiye Söyleşisi Gerçekleşti

AJANS ÜNİVERSİTE- Doğukan VERBİÇ

İÜ Atatürk İlke ve İnkılap Tarihi Enstitüsü tarafından düzenlenen söyleşi Prof.Dr. Baran’ın katılımıyla gerçekleşti. Söyleşide Mustafa Necati ve Eğitim konusunda bilgi verildi. Mustafa Necati’nin eserleri ve yazdığı yazılar sayesinde eğitime verdiği önem vurgulandı.

Prof.Dr. Baran “Mustafa Necati kadar çalışılması insana keyif veren, inanılmaz bir kararlılığa sürükleyen, duruşu, konuşması yani yaptığı çalışmalar tüm bunlarda bu kadar zaman geçmiş olmasına rağmen insanı ciddi şekilde motive eden, etkileyen birisidir” dedi.

Mustafa Necati’nin hayatı boyunca yaptığı çalışmalar, üstlendiği görevler ve eğitim konusuna verdiği önemin ne kadar önemli olduğu aktarılan söyleşi katılımcıların soruları cevaplanarak sonlandı.

Mustafa Necati Kimdir?

1894 yılında İzmir’de doğdu. İstanbul Hukuk Okulu’nda okudu. İzmir Öğretmen okulunda kısa bir süre öğretmenlik, Özel Şark okulunda müdürlük yaptı. İzmir, Yunanlılar tarafından 15 Mayıs 1919’da işgal edilince, Balıkesir Cephesindeki çete savaşlarına katıldı. Anzavur kuvvetlerine karşı, Kuvayı Milliye komutanı olarak savaştı. Yunanlılara karşı girişilen savaşlarda da bulundu. Balıkesir’de, İzmir’e Doğru gazetesinde Milli Kurtuluş Savaşını destekleyen yazılar yazdı. Saruhan Milletvekili oldu (1920). İstiklal Mahkemesi başkanlığı yaptı. Millet Meclisi’nin ikinci dönemine, İzmir Milletvekili olarak girdi. Mübadele ve İmar ve İskan bakanlığına (1923) daha sonra da Adliye bakanlığına getirildi (1924). İki yıl kadar Öğretmenler Birliği başkanlığında bulundu. 1925 yılından, ölünceye kadar da Milli Eğitim Bakanlığı (Maarif Vekilliği) yaptı. Hayatının en önemli ve en etkili görevi budur. 1929’da Ankara’da öldü.

Mustafa Necati, 1928’da eğitimimizi daha üstün bir duruma getirmek için acele alınması gereken tedbirleri düşünmüş ve kanun haline getirmiştir ve çok sayıda öğretmen yetiştirmekle zorunlu ilköğrenimi gerçekleştirme yolunu açtı. Onun zamanında kabul edilmiş kanunlarla öğretmenlik, bir meslek haline geldi. 1928’de Türk harflerinin kabul edilmesiyle eğitimimizde görülen gelişme de onun zamanında gerçekleşti.