Yakın Dönem Türkiye Söyleşileri’nin 20.si Yapıldı

AJANS ÜNİVERSİTE – Safiye ALTINKUM

İÜ Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Enstitüsü tarafından düzenlenen söyleşi, T.C. Dışişleri Bakanlığı Siyaset Planlama Genel Müdürü Büyükelçi Altay Cengizer’in katılımıyla gerçekleştirildi. İÜ Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Enstitüsü Müdürü ve İÜ Edebiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Cezmi Eraslan da söyleşiye katılanlar arasında yer aldı.

DSC_0129

Söyleşide konuşan Altay Cengizer, “Osmanlı Devleti” yerine “Osmanlı İmparatorluğu” kullanımının doğru olduğunu ifade ederek, “Bir imparatorluğun emperyalist davranmış olması için sanayi devrimi sonrası İngiltere türü bir devlet olması gerekmiyor. İmparatorluğun en güzel tarifi şudur, Neocon’ların zamanında Amerikalı bir tarihçi Neoconlara biraz dikkat etmeleri gerektiğini, dünyanın çok komplike bir yer olduğunu anlatmaya çalışıyor. O Neocon kendine çok güveniyor ve biz artık bir imparatorluğuz diyor. İmparatorluk kendi attığı adımla gündemi tayin edebilen yaratıktır diyor. Dolayısıyla iyi kötü yanlarıyla bu kadar yüzyıl, içinde bu kadar millet yaşamış, barınmış. Kendi yıldızımızı yani nadir yaldızlarımızdan birini kendi kendimize ben yüzbaşılığı, generalliği hak etmedim, aslında kopya çektim diye iade etmenin bir anlamı yok” şeklinde konuştu.

“Türk Tarihi olmadan Avrupa Tarihi yazılamaz” diyen Cengizer, bu düşüncenin doğru olduğunu fakat bir bilinç seviyesine çıkmadığını söyledi. Cengizer, meseleleri geniş açıdan görmenin önemli olduğuna dikkat çekerek, “Türkiye’nin niçin birinci dünya savaşına girdiği genellikle çok yanlış irdelenmiş. Bize yakışmayacak şekilde, bu konuda söylenenleri kabule çok yatkınız” dedi.

Cengizer, “Zannederim ki Hrant Dink’in katlinden fazla hız kazanarak biz kendimizi çok fazla suçlu addettik. Mesela Yunan Cumhurbaşkanı Kos Adasına gidiyor, 1822’deki Türk mezaliminden bahsediyor ve bu Yunan Cumhurbaşkanlığı’nın web sitesine konuluyor. Peki, 1821’de ne oldu? 1822’de Kos’ta ne olduğunu anlamak için önce 1821’e dönmek gerekir. Bunun siyasi görüşle bir ilgisi yoktur. İsterseniz en aşırı sağcı ya da en aşırı solcu olun ve bunu kendinize izah edin. Ermeni mezalimine biz kendimiz mezalim diyoruz. Bunu soykırım mertebesinde kabul etmemek gerekir. Çünkü bu bir kimlik müdafaasıdır” diye konuştu.

Konuşmanın ardından Cengizer, dinleyicilerin sorularını cevaplandırdı.