“Yakın Dönem Türkiye Söyleşileri-14” Düzenlendi

AJANS ÜNİVERSİTE- Kasım BALTACI

Türkiye Siyasetinde 1980’li Yıllar ve Turgut Özal konulu söyleşinin konuğu Milli Eğitim, Gençlik ve Spor eski Bakanı ve Yeni Türkiye Stratejik Araştırma Merkezi Başkanı Hasan Celal Güzel’di.

Söyleşinin açılış konuşmasını yapan İÜ Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Enstitüsü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Savaş Açıkkaya, Hasan Celal Güzel ile ilgili kısa bilgiler verdi. Söyleşide söz alan İÜ Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Cezmi Eraslan da Hasan Celal Güzel ile yaşadığı anılardan kısaca söz etti.

Söyleşide konuşmacı olarak söz alan Hasan Celal Güzel projelerinden kısaca bahsetti ve Yeni Türkiye Dergisi’nde yazdığını ve şu an Kafkaslar üzerine çalışmalar yaptığını söyledi.

Konuşmasının devamında 1980’li yıllar siyasi hayatından ve Turgut Özal’ın liderliğinden söz eden Güzel, ‘60’lı,70’li ve 80’li yıllar Türkiye için sıkıntılı yıllardı. Turgut Özal ise çok zeki, olayları hızlı okuyabilen ve çalışkan biriydi. Bu nedenle sevilen bir siyasi şahsiyetti’ dedi ve sözlerini bu doğrultuda tamamladı.