Yakın Dönem Türkiye Söyleşileri 12.’si Yapıldı

AJANS ÜNİVERSİTE

Saat 11.00’da başlayan söyleşide ülkemiz tarihinde çok partili dönem ve hazırlıkları “Çok Partili Hayata Doğru” başlığıyla ele alındı. Söyleşide Marmara Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Süleyman Beyoğlu konuşmacı olarak yer aldı.

Söyleşinin açılış konuşmasını yapan İÜ Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Müdür Yardımcısı Doç. Dr. Savaş Açıkkaya, bu yıl 12.’sine ev sahipliği yapılan Yakın Dönem Türkiye Söyleşileri’ni gerçekleştirmekten dolayı kıvanç duyduklarını belirtirken, Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Cezmi Eraslan’a teşekkürlerini iletti. Ardından söyleşide konuşmacı olan Prof. Dr. Süleyman Beyoğlu’nun akademik çalışmalarından bahsederek kendisini takdim etti.

Kürsüye gelen Prof. Dr. Süleyman Beyoğlu konuşmasına öğrencilik yıllarını geçirdiği İstanbul Üniversitesi bünyesindeki etkinliklere katılırken hep heyecan duyduğunu belirterek başlarken İÜ Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Enstitü Müdürü Prof. Dr. Cezmi Eraslan ile İÜ Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Enstitü Müdür Yardımcısı Doç. Dr. Savaş Açıkkaya’ya teşekkür etti. Söyleşide çok partili sistemin demokrasideki yeri ve Osmanlı İmparatorluğu Meşrutiyet Dönemi’nden günümüz Türkiye Cumhuriyeti’ne kadar çok partili sistem denemeleri ve geçiş süreçleri ayrıntılarıyla ele alındı. Söyleşinin ardından etkinlik sona erdi.

Kaynak: İÜ Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü / Mert Türkmen