Yaban’ın Cesur Kızı; Tuna Güzelyurt

AJANS ÜNİVERSİTE-Esra MUTLU

Yaban TV’de Yaban Aktüel ve Dene Bakalım programlarını sunan Güzelyurt, 1990 yılında Mersin’de doğdu. İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Sosyoloji Bölümü öğrencisi olan Güzelyurt, daha öncesinde de Bilişim Yönetim Sistemleri ve Bilgi ve Belge Yönetimi bölümlerini bitirdi. Güzelyurt, birbirinden farklı bölümler okumasına ilişkin şöyle konuştu: “Eğitim şart. Ama samimi olmak gerekirse ben hobi olarak okuyorum. Okulu ve ortamını seviyorum. Statik bilgilerin, olağan halleriyle katkısı olduğunu söylemek zor. Müfredat kısıtlıdır ve ezberin izdüşümünü yansıtır. Ancak edindiğim bilgileri sosyal ve doğal hayatla harmanladığımda, işte o zaman tadından yenmez bir hal alıyor.”

2012 yılından beri program sunuculuğu yapan Güzelyurt, program sunuculuğuna başlangıcına dair ise “Her şey çok ani gelişti denilebilir. Aklımda olmayan bir yapıya, emek verdiğim altyapıyıkanalize edince süreç hızlandı. Televizyon izlerken denk geldiğim bir program sonrasında başvuruda bulundum ve kabul edildim. Olan biten bundan ibaret” dedi.

TUNA GÜZELYURT (20)

Güzelyurt, Cesaretiyle Dikkat Çekiyor

Program sunuculuğu konusunda yeni olsa da, gözlemleri, doğallığı ve cesaretiyle dikkat çeken Güzelyurt, “Size şu kadarını söyleyebilirim; günün sabahına yapılacak çekimden son dakika haberdar olduğum günler bile yaşadım. Zaten bu işin enerjisi ve pişen yemeğin lezzeti de oradan geliyor. Doğanın adı üzerindedir, bilakis doğallık arz eder ve bu işin doğası da öyle olursa, paralelde de doğayla bütünleşir. Biz bunu yaptık ve yapıyoruz. Doğal ve spontane” diye konuştu.

Atçılıktan, buz hokeyine pek çok spor dalıyla ilgilenen Güzelyurt, yapmak istediği daha pek çok spor dalı olduğunu söyledi ve ekledi: “Yapmak istediğim adrenalin yüklü etkinlikler var. Yükseklerden alçaklara süzülebileceğim ne varsa, zaman zaman patlamalar yaşanan volkanik bir kraterin derinliklerine yolculuk ya da ilkel ekolojiye gömülmüş arkeolojik keşif gezileri bunlardan birkaçı.”

TUNA GÜZELYURT (23)

“Yaban Hayatı İçin Önerim Mutlak Hakimiyet”

Yaptığı programlarla yaban hayatını seyircilerle buluşturan Güzelyurt, yaban hayatı ve hayvanlarla iletişim konusunda önerilerini paylaştı: “‘Yaban hayatı’ doğru bir kavram gibi görülse de, özü ‘hayat’tan geçer. Uzak açıdan baktığımızda, içinde bulunduğumuz hayat da pek evcil sayılmaz. Savaşlar, terör, kimyasal atıkların verdiği yaralar ve yürekleri burkan göçler, sayabileceklerimizden birkaçı. Önce hayatı anlamak lazım. İnsanı anlamak ve insani güdülere odaklı yaşamayı özümsemek. Yaban hayatı anlayabilmenin yolu, işte tam da buradan geçiyor. ‘Yaban’ dediğimiz, doğal yaşamı ya da doğayı ifade eden bütünlük, gerektiği kadar yaban. Hayvanlar ve doğa, centilmendir. İhtiyaçları doğrultusunda avlanırlar ve lazım olduğu kadarını tüketirler. Doğayla ve hayvanlarla empati yapacaksanız, saydığım tüm gerçeklere hakim olmalısınız. Önerim budur, yani mutlak hâkimiyet.”

TUNA GÜZELYURT (14)

Hedefi, Beyaz Aslanlarla Bir Gece Geçirmek

İleriye dair hedefleriyle ilgili de konuşan Güzelyurt, “2016 yılının ilk çeyreğinde gerçekleştirmeyi planladığım Afrika Kruger Ulusal Parkı’nda yaşayan Beyaz Aslanların yaşam alanında bir gece geçirmek istiyorum. İkincisi de tüm bu oluşumda profesyonel planlaması ve danışmanlık desteği ile tarafıma yön veren Ticari Danışmanım Abdullah Koçoğlu’nun yapılandırma aşamasında olduğu yeni bir program konseptim var. Yeni yapılanma, tüm doğayı ve doğada var olan değerleri kapsıyor. Uluslararası platformda da saygınlık kazandıracak ve hedefi ileri noktaya odaklı bir yapım olmasını temenni ediyoruz” dedi.

TUNA GÜZELYURT (15)

“Steve Irwin Bir İdol”

Güzelyurt, hakkında çıkan pek çok haberde 2006 yılında vatoz balığı tarafından sokularak hayatını kaybeden Timsah Avcısı lakaplı Avustralyalı belgeselci Steve Irwin ile kıyaslandı ve tahtını devralacağı belirtildi. “Irwin bir idol” diyen Güzelyurt, “Benzetilmek güzel, tahtına layık görülmek ise; özlenen bir rüyanın gerçeğe dönüşmesine eşdeğer. Bu durumda üzerime yüklenen misyonun, yakıştırılan unvana layık olmak ve bunun için elimden geleni yapmak olduğunu düşünüyorum” şeklinde konuştu.

TUNA GÜZELYURT (9)