Yabancı film afişlerinde Türkiye

AJANS ÜNİVERSİTE- Burcu GÜLER

TÜRVAK Sinema-Tiyatro Müzesi, 1925- 2013 yılları arasında Türkiye’de çekilen veya hikâyesi Türkiye’de geçen yabancı filmlerin afişlerinden oluşan çalışmaları, 15 Ocak – 28 Şubat 2014 tarihleri arasında sinemaseverlerle buluşturuyor.

 

“İçinden Türkiye Geçen Yabancı Filmler” Afiş Sergisi, ABD, Avrupa, Avustralya, Hong Kong ve İskandinav sinemasından toplam 54 filmi ve Erler Film-Türker İnanoğlu’nun 4 ortak yapımının farklı dillerdeki görsel hafızasını bir araya getiriyor.

 

88 yıllık bu süreçte, Türkiye’nin tarih ve kültür zenginliği açısından pek çok şehri yönetmenler tarafından keşfedilip beyazperdeye aktarılmış. 88 yıllık sürecin sinemaseverlerin hafızalarını tazelemesi yönünden anlamlı bir sergi. Türkiye’de çekilen yapımların çoğunu, İstanbul’da geçen casusluk ve macera filmleri oluşturuyor. Errol Flynn ve Cornell Borchers’in başrollerini paylaştığı, Nat King Cole’un piyano ile renklendirdiği casusluk filmi İstanbul (Istanbul, 1957) için, Hollywood kameraları ülkemize geliyor.

Ankara’daki çekimlerin yanı sıra Eminönü, Beyoğlu, Galata Kulesi ve Haliç görüntülerinin bulunduğu Ankara Casusu (Five Fingers, 1952), İkinci Dünya Savaşı yıllarında geçen ve casusluk tarihinin ünlü bir bölümünü oluşturan Çiçero olayını konu ediyor.

 

İnşallah, Boğaziçi’nde Talan (Inshalla, Razzia am Bosphorus), Batılı polis-Doğulu kaçakçı hikâyesini anlatırken, İstanbul’un da Batılı-Doğulu atmosferini kullanıyor. Filmde Carl Möhner ve Eva Palmer’le birlikte Sadri Alışık, Bianca Berni ve Orhan Günşiray da rol alıyor. Rusya’dan Sevgilerle (From Russia with Love) filminde Sean Connery ile 1963’te başlayan James Bond’un İstanbul maceraları Skyfall filmi (2012) ile günümüze kadar devam ediyor.

 

Elia Kazan’ın, çekimleri Yunanistan ve Türkiye’de yapılan Amerika, Amerika’sının (America, America, 1963); Peter Ustinov, Maximilian Schell ve bol ödüllü aktris Melina Mercouri’nin başrollerini paylaştığı, Erler Film-Türker İnanoğlu’nun da yürütücü prodüktör olarak katkı sağladığı Jules Dassin’in Topkapı’sının (Topkapi, 1964); Kapadokya’nın fantastik dekorunda geçen, dünyaca ünlü opera sanatçısı Maria Callas’ın başrol oynadığı Pasolini’nin Medea’sının (1969) afişleri de, bu sergi de yer alıyor.

 

“İçinden Türkiye Geçen Yabancı Filmler” Afiş Sergisi, müzenin ikinci katında bulunan ‘Türvak sergi Salonu’nda, Pazartesi günleri hariç her gün gezilebilir.