Yabancı Dile Yabancı Kalma

AJANS ÜNİVERSİTE – Müge KIZILTEPE, Fırat ORMANCI

İstanbul Üniversitesi Dil Kulübü’nün düzenlediği “Yabancı Dile Yabancı Kalma” konulu etkinlik Kariyer Eğitim ve Geliştirme Merkezi (KAGEM) Müdürü Pınar Ünsal’ın açılış konuşmasıyla başladı. Konuşmasına etkinliğin amacının katılımcılara doğru bir yol çizmek, onları geleceğe hazırlamak olduğunu söyleyerek başlayan Ünsal, “Yabancı diliniz varsa dışardaki alanlarda başarınız daha yüksektir” diyerek sözlerini tamamladı.
Etkinliğin devamında HAYEF (Hasan Ali Yücel Eğitim Fakültesi) Yabancı Diller Eğitimi Bölümü Araş. Gör. Can Denizci konuşmasında dil öğrenmenin çevresel ve fiziksel etkilerinin olduğuna değindi. Dil öğrenirken konuşmacının stratejilerini belirlemesi gerektiğini söyleyen Araş. Gör. Denizci, “Dili sadece ezberleyerek ve gramer kitapları çalışarak öğrenemeyiz” ifadesinde bulundu.
Araş. Gör. Yulva Muhurcişi yabancı dil olarak Rusça ve öğretim teknikleri hakkında bilgiler verdi. Araş. Gör. Muhurcişi, “Amacımız Rusçayı dilbilimsel, kültür bilimsel alanda öğretmek, Rus dilinin genel değerlerini vermektir” diyerek konuşmasını tamamladı.
“Eyvah İngilizce Bilmiyorum” adlı sunumunu yapan Mehmet Mermer ve İlkay Özden ise İngilizce öğrenmenin gerekliliğine vurgu yaptı. Türkiye’de İngilizce öğrenme düzeyi hakkında bilgiler veren Özden, “Türkiye’de İngilizce öğrenmek, öğretmek kanayan bir yara. Türk milleti olarak İngilizceyle aramızda bir duvar var” ifadelerinde bulundu. Ardından sunumun devamını yapan Mermer ise İngilizceyi hayatımızın amaçları arasına alınması gerektiğine değindi. Mücadelenin ve azmin İngilizce öğrenmede etkili olduğuna vurgu yapan Mermer, “Başarıya ancak başarı merdivenlerini çıkarak ulaşabilirsiniz. Bir noktadan diğerine hemen geçemezsiniz” diyerek konuşmasını tamamladı.
Kısa bir aranın ardından İÜ Dil Kulübü’nün gönüllü öğretmenleri “Yabancı Dile İlk Adımda İÜ Dil Kulübü Yanında” adlı sunumlarını yaptılar. Gönüllü İngilizce öğretmeni Büşra Ünsal ve Esra Özdemir İngilizcenin dünya dili olduğundan ve İngilizce dışında ikinci bir yabancı dil öğrenilmesi gerektiğine değindiler. Gönüllü İtalyanca öğretmeni Şahan Başaran İtalyancanın önemli bir dil olduğunu ve öğrenilmesi gereken dillerden biri olduğunu belirtti. Gönüllü İspanyolca öğretmeni Gamze Tuna ise İngilizce bilen birinin İspanyolcayı daha kolay öğreneceğini vurguladı.
Etkinliğin devamında Gülsüm Canlı Erasmus ve Fullbright hakkında bilgilendirme konuşmasını yaptı. Yabancı ülkelerdeki eğitim ve burslar hakkında bilgiler veren Canlı, ‘Bu deneyimlerin hayatınızda büyük etkileri olacak’ diyerek konuşmasını tamamladı.
‘Education, Careers and Beyond’ adlı sunumunu yapan Jearne Bates yurtdşındaki eğitim ve kariyer imkanlarına, Erasmus programlarının öğrencilerin yaşamına olan katkısına değindi.
Etkinlik katılımcılara verilen teşekkür belgeleriyle sona erdi.