Yabancı Dil ve Kariyer Günleri Sona Erdi

AJANS ÜNİVERSİTE – Efe ALTAY

KAGEM tarafından düzenlenen Yabancı Dil ve Kariyer Günleri, Edebiyat Fakültesi Kurul Odasında gerçekleştirildi. “Dil Öğretimi ve Yaşamsal Alanda Pratik Sorunsalı” konusunda Bahar Kızılkaya ve Buket Işık sunumlarını gerçekleştirdiler.

_DSC0010

Sunumuna katılımcılara “Kaç kişi anlıyorum ama konuşamıyorum diyor” sorusunu yönelterek başlayan Bahar Kızılkaya, dil öğrenme konusunda yapılan yanlışlardan bahsetti ve “Kural demek ezber demektir. İşin içine ezber girince yapamayacağım diyor ve bu öğrenilmiş çaresizliği aşmak çok zor oluyor” dedi.

Bir başka problemin de sınavların ezbere yönelik olduğunu söyleyen Kızılkaya, “Her şeyde olduğu gibi biraz da sistemi suçlamak gerekiyor sanırım. Sınavlara kağıttan çalıştığında öğrenci geçiyor. Bu bilgileri kullanmadığınız zaman işlevsiz bir duruma düşüyor” dedi.

Öğretmen adayı Buket Işık, öğretmenlerin grameri çok sevdiklerini söyledi ve “Gramerin kuralları vardır, hangi kuralların nereye geldiğini çocuğa öğretmek pratikten daha kolaydır. Pratiğe döküldüğü zaman öğretmenin kafası karışabiliyor ve gramer her zaman güvenli bir liman oluyor öğretmen için. Dili kurallarıyla öğretmeye çalışmak biraz absürd bir durum aslında. Pratik yapılmasının en doğru yol olduğunu”  dedi.

İngilizceyi öğretmenin bir diğer yolunun daha doğal olabileceğinden bahseden Işık, “Türkçeyi örnek gösterebiliriz bu durumda. Kimse bize dikte ederek konuşmayı öğretmedi. Doğal bir yolla öğrendik. İngilizce konusunda da aynı yol izlenebilir. Daha doğal ve yerlilerin İngilizcesi gibi konuşacağız ve birçok örnek görüyoruz ki yerliler daha iyi bir İngilizceyle konuşuyorlar” dedi.