Yaban Belgeseline, Trabzon Uluslararası Film Festivali’nden Ödül

AJANS ÜNİVERSİTE – Caner EDOĞAN, Beste BUDAN          

 Belgesel, 1. Trabzon Uluslararası Film Festivali’nin yanı sıra, Samkuş Uluslararası Kristal Turna Kısa Film Yarışması, En İyi Film Ödülü; 8. Lions Kısa Film Yarışması, En İyi Görüntü Yönetmeni Ödülü ve 15. Çevre Kısa Film Festivali, Ulusal Çevre Kısa Film Yarışması, Halk Jürisi, Üçüncülük Ödülünün de sahibi oldu.

Birçok ödülün sahibi olan filmde, öz olarak kültür doğa karşıtlığını ortaya konmuştur. Özelde insan/hayvan karşıtlığını, Kızılırmak Deltasında yaşan manda ve diğer hayvanlar üzerinden anlatmaya çalışır. Yılın uzun bir dönemini deltada geçiren mandaların doğadaki özgürlükleri, sahiplerinin onları bir kültür ürünü olan ahırlara götürmeye çalışmalarıyla son bulur.

Yaban filminin öyküsü geleneksel belgesellerden farklı bir yapıda düzenlendiğini belirten Budak, film belgesel özelliklere sahip deneysel bir film olduğunu ifade etti.

Budak, “Filmde yer alan manda sahiplerinin söyledikleri yerine eylemleri vurgulandı. Filmde röportaj, dış ses, iç ses kullanmak yerine, fon müziği ve ortam sesi eşliğinde görsel bir anlatım tarzı benimsendi” dedi.

Profesyonel olarak reklam filmi, tanıtım filmi ve müzik video işlerinde dijital efekt çalışmaları, kurguculuk ve yönetmenlik yapan Volkan Budak, aynı zamanda birçok belgesel ve kısa filmde kurguculuk, kameramanlık ve yönetmenlik yapmıştır.

Marmara Üniversitesi Sinema Televizyon Bölümünde Yüksek Lisansına da devam eden Budak, özel kuruluşlarda da sinema ve fotoğrafçılık atölyeleri düzenlemektedir.