Ya çıkarsa?

AJANS ÜNİVERSİTE- Filiz YALÇINTAŞ

Fotoğraf- Serhan SEVİN

31 Aralık gecesi çekilecek olan milli piyango büyük ikramiyesi bu yıl 50 milyon. Çekilişe sayılı günler kala Eminönü’nde bulunan Nimet Abla bilet gişesinde uzun kuyruklar oluşuyor. Nimet Abla kuyruklarından şikâyetçi olan seyyar bilet satıcısı da var, Nimet Abla’nın satışlara olumlu etkisi olduğunu söyleyen de var.

 

Herkesin hayallerini süsleyen Milli piyango büyük ikramiyesi bu yıl 50 milyon. Ev, araba dileyen de var yurt dışı hayali kuran da. Çekilişe sayılı günler kala büyük ikramiye hayali kuranların heyecanı da artıyor. Eminönü’nünde bulunan Nimet Abla bilet gişesi her yıl bu heyecanı yaşayanlarla dolup taşıyor. Nimet Abla gişesinin bu kadar rağbet görmesinin nedeni ise 12 yıl önce büyük ikramiyeyi tutturmuş olmasında geliyor. O günden bu yana Nimet Abla gişesi her ne kadar o büyüklükte bir ikramiye kazandırmamış olsa da hala en çok tercih edilen bilet gişesi.

 

Bu kadar yoğun ilgi olunca Nimet Abla’ da metrelerce süren uzun kuyruklar oluşuyor. Kuyruktaki kalabalığı kendilerine doğru çekmeye çalışan seyyar bilet satıcıları ‘Kısmetse bizden de çıkar.’ diye bağırıyorlar. Ama Nimet Abla’nın satışlarını artırdığını da söylüyorlar ve ‘İnsanlar gelmişken bir bilet de sizden alalım.’ diyorlar. İnsanlar bilet alırken daha çok çeyrek bilet tercih ediyorlar. Bilet satıcıları bu yıl satışların düşük olmasının nedenini ise ekonomik olduğu kadar insanlarda artan dini inanç hassasiyetlerin ve geçmişteki talihlilerin hayatlarında gelişen olumsuz olaylara bağlıyor, bu olumsuzlukların insanları bilet almaktan alıkoyduğunu belirtiyorlar.

 

 

1 TALİHLİSİNE 1 MİLYON KAZANDIRDI

Nimet Abla kuyruğunda beklerken seyyar bilet satıcılarından en çok bunu duyuyorsunuz: ‘Aynı bilet aynı şans. Kısmetse bizden de çıkar.’ Nimet Abla’nın civarında 10 yıldır piyango bileti satan Metin Şahin, satışların bu yıl düşük olmasından şikâyetçi ve bunun ekonomik krize bağlı olduğunu düşünüyor. Nimet Abla ile rekabet içinde olmalarının satışları olumlu etkilediğini ve kalabalığı oraya çektiğini söyleyen Şahin, ‘Geçen çekilişlerde bir talihliye tam 1 milyon kazandırdım. Genelde en çok çeyrek bilet satıyor. Ben de her yıl 10 tane çeyrek bilet alıyorum ama amorti dışında hiç çıkmadı.’ dedi.

DSC_0108

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

‘KISMETSE BİZDEN DE ÇIKAR’

Üniversite öğrencisi olmasının yanında 2 yıldır piyango bileti satan Sevil ise, sattığı bilet başına 1 TL kazanıyor. Günlük 60-70 bilet satarak geçimini sağlıyor. İnsanların Nimet Abla’yı tercih etmesine tepkili. Bu tepkisini ‘12 yıl önce büyük ikramiye çıktığından beri Nimet Abla da herhangi bir ikramiye çıkmadı. Kısmetse bizden de çıkar. İnsanların uzun kuyruklar beklemesini gereksiz buluyorum.’  diyerek belirtti. Kendisine bugüne kadar ikramiye çıkmamış olan Sevil, son gün kendisine bir çeyrek bilet alıyor.

DSC_0131

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

‘BU YIL 50 MİLYON BENDE’

22 yıldır piyango bileti satan Ayşe Hanım, bu yılki büyük ikramiye olan 50 Milyon’ un ısrarla kendisinde olduğunu söylüyor. Satışların durgun olduğunu söyleyen Ayşe Hanımın 80 Bin TL kazandırdığı talihlileri var. Kazananlardan birinin gelip teşekkür ettiğini belirten Ayşe Hanım, kendisine her yıl bilet almasına rağmen amorti dışında ikramiye kazanamadı.

 

 

DSC_0062

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

DSC_0037

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

DSC_0023