World Press Photo 15” Sergisi Açılış Töreni Yapıldı

AJANS ÜNİVERSİTE- Betül YÜNCÜOĞLU

Sergide 131 ülkeden 5.692 fotoğrafçının gönderdiği 97.912 fotoğraf arasından dereceye giren ve sergilenmeye değer eserler yer alıyor. Aralarında ‘Flaş Haberler Tek Fotoğraflar’ kategorisinde birincilik ve üçüncülük alan Agence France Presse (FP) muhabiri Bülent Kılıç’ın fotoğraflarının da bulunduğu sergi 2 Eylül’e kadar Forum İstanbul AVM’de olacak.
Açılış konuşmasını yapan Forum İstanbul AVM Müdürü Hakan Elmastaş şunları kaydetti: “Forum İstanbul ailesi olarak dünyanın her yerinde yaşananlara duyarlılık göstermemiz gerektiği görüşündeyiz. Dünyayı şekillendiren, her günü bir diğerinden farklılaştıran olayları fark etmemiz büyük önem taşıyor. Gidip göremediğimiz yerlerdeki hayatları evimize, hayatlarımıza taşıyan fotoğrafçıların emekleri bu anlamda çok kıymetli”.
Diğer konuşmacılardan Hollanda Krallığı İstanbul Başkonsolosu Robert Schuddeboom ise “İyi ki fotoğrafçılar var ve dünyada olan biten her şeyi fotoğrafları kayıt altına alıyorlar ve Hollanda hükümeti olarak World Press Photo yarışmasını desteklemeye devam edeceğiz” dedi.

Onur Konuğu Sergei Ilnitsky
Etkinliğin onur konuğu ise geçtiğimiz yıl yaşadığı çatışmalar nedeniyle kaos ortamına sürüklenen Ukrayna’da çektiği fotoğrafla ‘Genel Haberler Tek Fotoğraflar’ kategorisinde birincilik ödülü ve Rusya’da düzenlenen FIS Kayakla Atlama Dünya Kupası’nda çektiği fotoğrafla ‘Spor Hikayeleri’ kategorisinde ikincilik ödülü alan Rus fotoğrafçı Sergei Ilnitsky oldu. Ilnitsky konuşmasında bu ödüle layık görülmekten onur duyduğunu söyleyerek “Her fotoğrafçı böylesi bir onurla karşılaşmaktan gurur duyar, bu ödüle kayık görülmek benim için çok önemli. Dünyada yaşanan bu olayları insanları korkutmak içinde değil, bir daha yaşanmasını engellemek için kayıt altına alıyoruz “ şeklinde konuştu.

World Press Photo Ödülü Kazanan İlk Türk
AFP muhabiri Bülent Kılıç’a ‘Flaş Haberler Tek Fotoğraflar’ kategorisinde birincilik getiren fotoğraf ise geçtiğimiz yıl İstanbul’da bir gösteride çekildi. Kobani’de düzenlenen hava saldırısının ardından bıraktığı duman, toz ve alevleri içeren aynı kategorideki diğer fotoğrafı ise Kılıç’a üçüncülük ödülü getirdi. Kılıç, foto muhabirlerin bu tarz fotoğraflar çekerken ciddi tehlikelerle karşılaştığını ve çektikleri fotoğrafların hikayesinin çekildiği gün bittiğini söyledi.