VII. Ulusal Hemşirelik Eğitim Kongresi

AJANS ÜNİVERSİTE-Berfu GÜRLE,Özdemir KUTLU

VII.Ulusal Hemşirelik Eğitim Kongresi etkinliği şehit ve gazilerimiz için bir dakikalık anma ve saygı duruşu ardından İstiklal Marşı okunarak başladı.

İlk olarak söz alan İstanbul Üniversitesi Florence Nightingale Hemşirelik Fakültesi Ana Bilim Başkanı ve Kongre Başkanı Doç. Dr. Hülya Kaya, bu kongrenin İstanbul Üniversitesi Florence Nightingale Hemşirelik Fakültesi “Hemşirelikte Eğitim Ana Bilim Dalı” tarafından düzenlendiğini belirtti.

Doç. Dr. Kaya, “Farklı bilim dallarından farklı bilim insanlarını biraraya getirmek ve küresel,ulusal ve bölgesel ölçekte bilgi ve deneyimlerin paylaşıldığı değişimlerin gelişmelerin ve sorunların tartışıldığı bunu yanında çözüm önerilerinin sunulduğu bir platform oluşturmaktır” diyerek kongrenin amacını açıkladı. Bu amaçla kongrenin ana temaları tüm insanların,tüm toplumların,tüm kurumların ve hemşireliği etkileyen konuların irdelenmesi ve tartışılması bağlamında “Türkiye’de Yüksek Öğretim, Kariyer ve Eğitim, Eğitim ve Gelecek, Akademik İletişim, Hemşirelik Eğitiminin Geleceği, Hemşirelikte Uzaktan Eğitim, Hemşirelik Sisteminde Simülasyon” gibi temalar belirlendiğini söyledi. Doç. Dr. Kaya, ayrıca bu kongrenin ulusal ve uluslararası katılımın yüksek olduğu ve bu yüzden İSUZEM üzerinden canlı yayının etkinlik boyunca yapılacağını söyledi. Doç. Dr. Kaya, sözlerine son verirken bu yüksek katılım talebinin mesleğin geleceği açısından olumlu olduğunu bildirdi.

Doç.Dr.Hülya Kaya

Bir diğer konuşmacı olarak söz alan İstanbul Üniversitesi Florence Nightingale Hemşirelik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Nezihe Kızılkaya Beji, sağlığın bireylerde önemini ve ihtiyacını vurguladı. Bu ihtiyacın karşılanmasındaki en önemli mesleklerden birinin hemşirelik olduğunu söyledi. Prof. Dr. Beji, “Toplumun sağlık ve çalışma koşullarının iyileştirilmesinde hemşirelik istihdamı çok önemlidir. Ayrıca hemşirilik istihdamı sağlık sektöründe kaliteli bakımıda beraberinde getirir. İşte bu değişim, yenilik ve gelişmeler bu kongrelerle daha çok perçinlenecektir” dedi.

prof.dr.Nezihe kızılkaya beji

Florence Nightingale Hemşirelik Mektepleri ve Hastahaneleri Vakfı, Vakıf Yönetim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Özlem Ak adına vekilen konuşmasını yapan Yrd. Doç. Dr. Selva Şentürk söz aldı. Genel anlamda katılımcılara ve bu kongreye katkısı olan herkesi teşekkürlerini sunan Yrd. Doç. Dr. Şentürk, “Vakıf olarak böylesi yenilikçi, gelişmeci ve ilerleyici kongrelere desteklerinin her zaman süreceğini” söyledi.

Yard.Doç.Dr.Selva Şentürk

Son olarak söz alan İstanbul Üniversitesi Rektör Yardımcısı Yrd. Prof. Dr. Recep Güloğlu ise İstanbul Üniversitesi Rektörlüğü olarak bu tür mesleki gelişim programlarını her zaman desteklediklerini ve desteklemeye devam edeceğini belirtti. Bu tür mesleki gelişim ve bilgi alışverişi tarzındaki kongrelere ulusal ve uluslararası alanda daha çok yapılması mesleki gelişim adına çok faydalı olacağını bildirdi.

Rektör Yard.Prof.Dr.Recep Güloğlu

Açılış konferans öğrencilerin düzenlemiş olduğu bir müzik dinletisi ile son buldu.

DSC_0548