Vertigo Trafik Kazalarına Neden Olabiliyor

AJANS ÜNİVERSİTE- Rana YAŞAR

Konu ile ilgili sorularımızı yanıtlayan İÜ İstanbul Tıp Fakültesi Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ayşe Karan, İstanbul Üniversitesi Vertigo Rehabilitasyon Polikliniği’nin kuruluş amacının vertigo hastalarının düzenli takip ve rehabilitasyonlarının yapılması, asistanlara eğitim verilmesi, bilimsel çalışmalar gerçekleştirilmesi olduğunu belirterek, vertigonun nedenlerini ve fizik tedavi uzmanı açısından bu alanda neler yapılabildiğini anlattı.

DSC_2310

Vertigo Tanısı Nasıl Konuluyor?
Vertigo, kelime anlamı olarak baş dönmesi demektir. Bu, etraftaki nesnelerin dönmesi veya altımızdaki zeminin kayması şeklinde hissedilebilir. Vertigo tanısı, % 80 oranında, hastanın tıbbi hikâyesi sayesinde konur. Nasıl başladığı, ne kadar sürdüğü, rahatsızlığı artıran faktörlerin neler olduğu sorgulandığı zaman, az çok kafanızda bir neden belirir. Tabii ki tereddüt uyandıran vakalarda, kulak burun boğaz muayenesi, nörolojik konsültasyon veya psikiyatrik değerlendirme istiyoruz. Ama çoğunlukla hasta ile detaylı konuşarak ve yaptığımız özel testler neticesinde tanıyı koymamız mümkün olabiliyor. Karşılaştığımız en geniş vertigolu hasta grubu, iç kulak kristallerinde oynama görülen, boyun ve etrafındaki yumuşak dokularda problemleri olan ve psikolojik sorunlar yaşayan hastalardan oluşuyor.

Hastaların vertigoyu anlamamaları mümkün değil çünkü o hissi yaşadıkları zaman yaşam kalitesi çok bozuluyor; ama belki çözüm noktasında nereye başvuracaklarını bilmiyorlar. Bu hastalar, ortada kalan hastalar. Onlara yukarıda saydığımız yöntemleri uyguladığımız takdirde, adaptasyonla daha hızlı düzelmelerini sağlayabiliyoruz.

Vertigonun Tedavi Yöntemleri Nelerdir?
Benign paroksismal vertigo yani iç kulakta kristal oynamasına bağlı çok kısa süren vertigo atakları vardır. Baş hareketleri ile ortaya çıkar. Böyle bir durumun söz konusu olup olmadığını, yaptığımız test esnasında anormal göz hareketleri görülmesi ile anlıyoruz. Haftada bir yapılan manevralarla tedavi şansı % 80 veya % 90 olabiliyor. Bunun dışında, biz çeşitli nedenlerle bu manevrayı yapamıyorsak, alıştırma egzersizleri yaptırabiliyoruz. Hastanın, araba kullanırken bir baş dönmesi atağı veya dengesizlik hissi yaşaması – ki bu boyun etrafındaki kasların kasılmasından olabilir, – trafik kazalarına sebebiyet verebilir. Böyle bir durumda çeşitli yöntemlerle bu kasları gevşetiyoruz. Dik durması yönünde hastaya koruma eğitimi veriyoruz. Bu vakalarda çalışma şartlarının hastaya uydurulması, masa ve bilgisayar yüksekliğinin hastanın çok öne eğik çalışmasını engelleyecek şekilde ayarlanması gerekebiliyor.

Vertigo Egzersizlerinden Bahsedebilir misiniz?
Vertigo, benign paroksismal vertigo dışında, çeşitli nedenlerle iç kulakta mevcut bir sorundan kaynaklanabilir veya herhangi bir nedenle yaşlılığa bağlı olarak görülebilir, kaslar ve eklemlerle ilgili bir bozukluktan olabilir. Bu nedenlerden kaynaklanan dengesizlik hissi yaşayan hastalar ve çok ciddi vertigo atağı geçirdikten sonra bize gelenler söz konusu olduğunda, hastaya, vücutta bu baş dönmesini ortaya çıkaran hareketi sürekli uyguluyoruz. Sürekli baş dönmesi tetikleyecek harekete maruz kalan vücut, kendini toparlamak için savunma mekanizması geliştirip dengeyi düzeltme yoluna gidiyor, buna karşı bir adaptasyon geliştiriyor. Uygulanan egzersizler rastgele egzersizler değil, sırt kaslarını, kalçayı ve ayak bileklerini çalıştıran egzersizlerdir. Bu kaslar ve eklemler, dengeyle son derece ilgili olan kaslarımız ve eklemlerimizdir. Yapılan egzersizlerle onları esnetip güçlendiriyoruz.

Vertigodan Korunma Yolları Nelerdir?
Korunmada en önemlisi kas ağrılarından korunmak olabilir. Kas kasılmasının önüne geçmek için alınabilecek önlemler, kaslarımızı yormamak, spazm oluşmaması için duruşumuza dikkat etmek ve kasları sıcak tutmak olabilir. Araba kullanırken veya yukarıya bakarken, sık sık dinlenme molaları verilmelidir. Düzenli egzersiz yapmak vertigoda da hayati öneme sahiptir. Bunun dışında tabii ki iç kulak sorununda, bu kristallerin oynaması konusunda yapacak çok fazla bir şey yok.

İstanbul Üniversitesi Vertigo Polikliniği
Vertigolu hastalara, 10 yılı aşkın süredir İÜ İstanbul Tıp Fakültesi Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı’nda Prof. Dr. Cihan Aksoy ve bu konuda deneyimli uzmanlar tarafından hizmet verilmektedir.
2012 yılında kulak burun boğaz uzmanı, nörolog, odyolog ve otolaringolojistin de katılımıyla çok yönlü bir problem olan vertigolu hastalara en iyi kalitede hizmet vermek üzere, İÜ Vertigo Rehabilitasyon Polikliniği multidisipliner olarak yeniden yapılandırılmıştır. Baş dönmesi, dengesizlik, sersemlik hissi olan bireyler polikliniğe başvurabilirler.