“Vefatının 90. Yılında Mehmet Akif Ersoy” Etkinliği Gerçekleştirildi

AJANS ÜNİVERSİTE –Suay Ceren ATAY, Mehmet Yekta ERİŞ, Murat KASAP

“Vefatının 90. Yılında Mehmet Akif Ersoy” etkinliğinin açılış konuşması Prof. Dr. Ali Şükrü Çoruk tarafından yapıldı. Prof. Dr. Çoruk, Mehmet Akif Ersoy’un edebiyatımızdaki yerinden bahsetti. Prof. Dr. Çoruk, sözlerine “Yaşadığı dönem ve sonrasında halk tarafından benimsenmiş; camiyi şiire, şiiri camiye sokmuş bir sanatçıdır” diyerek devam etti ve Mehmet Akif Ersoy’un şiirlerinde işlediği konuların hala Türkiye gündeminde olduğundan söz etti.

Daha sonra konuşmacılardan Beşir Ayvazoğlu, Tevfik Fikret- Mehmet Akif Ersoy meselesinin hala gündemde olan bir konu olduğundan bahsetti. Ayvazoğlu, bu konu hakkında şu cümleyi kullandı: “Şu anki görüşlerimle o dönemde yaşasaydım Akif taraftarı olurdum.” Ayrıca Ayvazoğlu, Yahya Kemal’in son şiirlerinde Mehmet Akif’in etkisinin görüldüğünü söyledi. Son olarak Ayvazoğlu, “Akif’in şair olup olmadığıyla ilgili bir tartışmayı ben abes görürüm” dedi.

Etkinlikteki son konuşmayı Prof. Dr. İsmail Coşkun yaptı. Milli Mücadele’de Akif’in yerine değinen Prof. Dr. Coşkun, “Akif her kesim tarafından kabul görmüştür. Her zaman görev insanı olmuştur” dedikten sonra soru cevap kısmına geçildi.