Van İli ve İlçeleri Ortak Akıl ve Stratejik Eylem Planı Anlatıldı

AJANS ÜNİVERSİTE

 

 

Van Valiliği öncülüğünde Doğu Anadolu Kalkınma Ajansı (DAKA) organizasyonuyla hazırlanan “Van İli ve İlçeleri Vizyon 2023 Ortak Akıl ve Stratejik Eylem Planı”, Özalp ve Saray ilçelerinde düzenlenen konferansla tanıtıldı.

 

 

 

Yüzüncü Yıl Üniversitesi (YYÜ) Özalp Meslek Yüksekokulu Konferans Salonu’nda moderatörlüğünü CDC Kurumsal Gelişim Merkezi Yönetim Danışmanı Mehmet Emin Öztürk’ün yaptığı konferansta ilk konuşmayı Özalp Kaymakamı İsmail Çiçek yaptı.

 

 

 

Türkiye’nin 2023 hedefinde Van’ı ve Özalp’ı nerede görmek istediklerini anlatan Çiçek, Özalp ilçesini İstanbul’daki Eminönü’ne benzettiğini söyledi.

 

 

 

Çiçek, “Özalp, nüfus yoğunluğunun fazla ve ekonomik hayatın hareketli olması yönüyle Eminönü’ne benziyor. Bugün çok yoğun bir ekonomik hareketlilik olmasına rağmen yerleşim alanı olarak ve 24 saat yaşam alanı olarak bu ekonomik hareketi yansıtamıyor. Bugün maalesef Özalp’ta birçok esnafımız burada yaşamamakta ve yapacağı önemli yatırımları da başka alanlara kaydırmakta” dedi.

 

 

 

Özalp’ın İran İslam Cumhuriyeti ile 33 kilometre sınırı olan bir ilçe olduğunu belirten Çiçek, ilçede 1 milyon 250 bin metre kare tarım arazisi olmasına karşın bunun sadece 5’te birinin kullanıldığını bildirdi.

 

 

 

10 bini büyükbaş, 170 bin civarında ise küçükbaş hayvan varlığına sahip Özalp ilçesinde yaşayanların birçoğunun geçim kaynağının ticaret olduğunu ifade eden Çiçek, şöyle konuştu:

 

 

 

“Saray Kapıköy Hudut Kapımız açık olmasına ve bir ülke ile sınırımız olmasına rağmen, dış ticaret yapan bir tane esnafımız bulunmamakta. Biz Özalpliyiz, Saraylıyız. Kamu görevlisi olarak da burada bulunduğumuz süre içinde bölge adına elimizden ne geliyorsa yapmaya hazırız. Fakat biz ne kadar gayret gösterirsek gösterelim, belli bir süreden sonra buradan ayrılmak zorunda olan kamu görevlileriyiz. Buradan Özalplının, Saraylının benimsediği kararların çıkması önemli. Uygulanırken sizlerin çok rahat kabul ettiğiniz kararların olması gerekiyor.”

 

 

 

Saray Kaymakamı Ahmet Canpınar da Saray’ın İran İslam Cumhuriyeti’ne 48 kilometre uzunluğunda sınıra sahip olduğunu anımsattı.

 

 

 

Canpınar, şöyle konuştu:

 

 

 

“Ekonomik gelişmişlik noktasında çok geri kalmış olan ilçemiz, İran İslam Cumhuriyeti’ne transit taşımacılığın açılmasıyla önemli bir gelişim gösterecektir. Şuan mevcut durumda Kapıköy-Karahudut Kapısı ilçemizde olmakla birlikte uluslararası anlamda kayıtlı şirketimiz yok. 1 yıl içinde toplam 3 milyon 500 bin liraya yakın para ‘arazi ve hayvancılık desteği’ adı altında devletimiz tarafından çiftçilere dağıtıldı. İlçemizde toplam 130 bin adet küçükbaş hayvan bulunmakta. 2 bin 500’ü kayıtlı 5 bin adedi kayıtdışı olmak üzere yaklaşık 7 bin 500 adet büyükbaş hayvan sayımız var.”

 

 

 

Konferansta, Proje Koordinatörü ve İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi Öğretim Üyesi Doç Dr. Yaşar Bülbül de bir sunum yaptı. Bülbül, başlattıkları çalışmada Van’ı 2023 Türkiye Vizyonu’nda daha aktif, katma değeri daha yüksek bir bölge yapmaya çalıştıklarını söyledi.

 

 

 

Yapılan konuşmalar ve gerçekleştirilen sunumların ardından toplantıya katılanlar 2023 vizyonu ile ilgili görüş ve önerilerini aktardı.

 

 

 

Programa, Vali Yardımcısı ve İpekyolu Kaymakamı Sabri Uzun, Özalp Meslek Yüksek Okulu Müdür Yardımcısı Murat Dedeoğlu, Genel Sekreter Burhan Koç, DAKA Planlama, Programlama ve Koordinasyon Birimi Başkanı Mehmet Emin Çakay, birim uzmanları, kurum amirleri, sivil toplum kuruluşları, esnaf ve davetliler katıldı.