Vampirler Leonardo’ya Korku Dolu Anlar Yaşattı

 

AJANS ÜNİVERSİTE- Elif Nur BİLGİÇ

Fotoğraf- Hamza AKTAY

 

Beyoğlu Kontu Giovanni Scognamillo’nun “ Vampirler” adlı resim sergisi geçtiğimiz cuma Leonardo Sanat Galerisi’ nde sanatseverlerle bir araya geldi. Sergi açılışında Scognamillo’nun “Korkunun ve Dehşetin Kapıları” isimli kitabı da okurlarla buluştu

 

Ejderhaların, deniz canavarlarının ve vampir çiçeklerin yansıra dünyanın çeşitli ülkelerinden Meksikalı, Japon, Hintli, Romalı, Çinli vampirlere kalemiyle can veren Scognamillo sergide uzaylı vampirleri de resmetti. Keçeli kalemle kâğıt üzerine dalga yöntemiyle çizilen resimler çizgi roman tarzını andırmasıyla da dikkat çekti.

 

Küçük yaşlardan beri çizgi roman meraklısı olduğunu belirten Scognamillo Kızıl Maske, Mandrake gibi pek çok klasik çizgi romanın kendisini derinden etkilediğini, vampirlere olan merakının ise Drakula romanını okumasıyla başladığını belirtti.

 

unnamed (5)
Giovanni Scognamillo

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Drakula Sonsuz Mitos, Fantastik Türk Sineması, Beyoğlu Kâbusları ve Diğer Öyküler,  Dehşet Öyküleri ve İstanbul Gizemleri gibi 50’nin üzerinde eserde imzası bulunan Scognamillo, resimlerinde okuduğu romanlardan çok izlediği filmlerden esinlendiğini söyledi.

 

Scognamillo’nun Yunan Edebiyatından Stephen King’e kadar korkunun edebiyata yansımalarını anlattığı Korkunun ve Dehşetin Kapıları adlı kitabı da sergide korku edebiyatı tutkunlarına tanıtıldı. Edgar Allen Poe, Lovecraft, gibi usta yazarlarla zirveye çıkan gotik edebiyatı üzerinde durulan kitap görsel açıdan da çeşitlendirilerek okuyucunun beğenisine sunuldu.

 

20 gün sürecek olan sergi 16 Nisan’a kadar ziyarete açık olacak.

 

 

unnamed (3)
Mısırlı Vampir