Uzungöl’de Termal Turizm Umudu

AJANS ÜNİVERSİTE

Çaykara ilçesine 20 kilometre uzaklıkta yamaçlardan düşen kayaların Haldizen Deresi’nin önünü kapatmasıyla oluşan Uzungöl, doğal güzellikleri ve eşsiz manzarasıyla yerli ve yabancı turistlerin gözdesi konumunda bulunuyor.
Son yıllarda yapılan tanıtım faaliyetleriyle Türkiye turizminde de önemli bir yer tutan Uzungöl Tabiat Parkı’nda akademisyenlerce gerçekleştirilen araştırmada, kaplıca olarak kullanılabilen sıcak suya rastlanması, kış aylarında turizm faaliyetlerinin yapılması için umut oldu.

Çaykara Belediye Başkanı Hanefi Polat, AA muhabirine, Uzungöl’e gelen turist sayısının yaz aylarında daha yoğun olduğunu belirterek, kış aylarında ise bölgede önemli düşüş yaşandığını söyledi.
Bölgedeki bir işletmecinin bu sorunu çözebilmek adına Uzungöl’de sıcak su arayışına girdiğini anlatan Polat, “Bilindiği üzere Rize’nin İkizdere ilçesinde termal anlamda çok sayıda tesis bulunuyor. Oranın Uzungöl’e uzaklığı ise yaklaşık 50 kilometre. Bu arkadaşımız iki yer arasında yakınlığın az olduğunu düşünerek böyle bir çalışma başlattı. Çok şükür bu çalışmanın sonucu da herkesi sevindirdi” diye konuştu.

“Türkiye Turizmi İçin Büyük Fırsat Olur”
Polat, İstanbul Üniversitesi Jeoloji Mühendisliği Bölümünden gelen öğretim üyelerinin Uzungöl çevresinde birçok kez araştırma yaptığına işaret ederek, şunları söyledi: “Otelin yanında ve biraz ilerisinde detaylı incelemeler sonrasında yapılan sondaj çalışmasında 600 metre derinlikte sıcak suya rastlandı. Daha önceden bölgede böyle bir çalışma yapılmadı. Bu su termal olarak faaliyete geçerse bırakın bölgeyi, Türkiye turizmi için büyük fırsat olur. Uzungöl yazın doğal güzelliğinin yanı sıra kışın bambaşka bir ortama dönüşüyor. Termal turizm başlarsa, kışın turist sayısının neredeyse sıfır olduğu Uzungöl’deki potansiyel yüzde 70’lere çıkacaktır.”


Kaynak: AA

Fotoğraf: Termal Yurdu