‘Uzun Yol’ Filmi Tanıtıldı

AJANS ÜNİVERSİTE- Betül BAL, Kasım BALTACI

Söyleşiye İÜ Radyo ve Televizyon Teknolojileri Programı öğrencisi olarak yönetmenliğini yaptığı uzun metraj filmi “Uzun Yol” ile adından söz ettiren Orhan İlimdaroğlu, filmin senaristi ve başrol oyuncusu Veysel Uravelli ile oyuncu Muhammed Ali Kibar konuk oldu.

Açılış konuşmasını yapan İÜ Teknik Bilimler Meslek Yüksek Okulu Elektronik Otomasyon Bölümü Radyo ve Televizyon Teknolojileri Programı Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç.Dr. Özgü Yolcu, Orhan İlimdaroğlu’nun daha öğrenciyken böyle bir başarıya imza atmış olmasının son derece sevindirici olduğunu belirtti. Konuşmasında 52.Antalya Film Festivali’ne katılımlarıyla ilgili bilgilere de yer veren Doç. Dr. Yolcu, üniversitenin her öğrencisinin bu tarz başarılarından aynı derecede mutluluk duyacaklarını dile getirdi.
IMG_6774

“Uzun Yol” filminin fragmanının gösterilmesinin ardından yönetmen Orhan İlimdaroğlu kendisini film çekmeye yönlendiren sebeplerden söz etti. Daha önce de birkaç kısa metraj film çektiğini kaydeden İlimdaroğlu bu aşamaya gelmesindeki önemli etkenleri açıklarken, zamanını boşa harcamak yerine bu tarz işlerle uğraştığını ve sonrasında da özgüvenin kendiliğinden geldiğini kaydetti.
IMG_6821

Filmin senaristliğini yapan ve aynı zamanda filmin başrol oyuncusu olan Veysel Uravelli ise film ve senaryo yazarlığı ile ilgili, “konuyu bulup kaleme almak zor ama bir o kadar da güzel bir iştir” dedi.

IMG_6825

Oyunculuğun eğitimin yanı sıra içten gelen bir şey olduğunu vurgulayan oyuncu Muhammed Ali Kibar ise “ Bir oyuncu kendi kimliğinden çıkmazsa role giremez. O esnada ben kendim değilim ne yazıldıysa oyum. Bunu hissedip seyirciye bu şekilde aktarmak önemli.” ifadelerini kullandı.
IMG_6823

İÜ Teknik Bilimler Meslek Yüksek Okulu Radyo ve Televizyon Teknolojileri Bölümü öğrencisi olan yönetmen Orhan İlimdaroğlu’nun ilk uzun metraj filmi “Uzun Yol” 10 Ocak’ta vizyona girecek.

Etkinlikten kareler: