Uzaktan Aday Memur ve Personel Eğitimi Gerçekleştirildi

AJANS ÜNİVERSİTE

Uzaktan Aday Memur Eğitimi ve Uzaktan Personel Eğitimi tanıtım toplantısında ilk oturumunun ilk konuşmacısı olan İstanbul İl Sağlık Müdür Yardımcısı Uzman Dr. Çiğdem Yazıcı Ersoy aday memur eğitimdeki zorluklar, engelli personellerin eğitim almada yaşadıkları aksaklıklar, çalışanların eğitim nedeni ile uzun bir süre iş hayatından uzak kalmaları ve bu nedenle oluşan ciddi hizmet kayıpları gibi birçok sorunun yarattığı ihtiyaçlardan söz etti. Uzman Dr. Ersoy, bu ihtiyaçlardan hareketle İÜ Rektörü Prof. Dr. Mahmut Ak ve İÜ Açık ve Uzaktan Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Alper Cihan’ın büyük çaba ve yardımları ile Uzaktan Eğitimle Aday Memur Eğitiminde yeni bir döneme başladıklarını belirtti.

IMG_7691

Uzm. Dr. Ersoy’dan sonra kürsüye çıkan İÜ Açık ve Uzaktan Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Alper Cihan, Sağlık Bakanlığı’nda hem sağlık personeli hem de yönetici olarak çalışmış biri olarak yaşanılan sıkıntı ve zorlukların bilincinde olduğunu ve bu doğrultuda çalışmalar yapmanın heyecan verici olduğunu dile getirdi. Prof. Dr. Cihan, “Bu tür alt yapılar bir anda oluşmuyor. Bu alt yapıların kurulması, programın ayarlanması, ölçme değerlendirme sistemleri, sertifika sistemleri gibi uzun bir süreç ve büyük uğraşlardan sonra ilk testleri yaptık, başarılı uygulamalar gerçekleştirdik ve bu büyük kitleye bunu sunmaya başladık. Bu çok değerli bir hizmet, çünkü bu eğitimi alacak kitle çok değerli. Sizler sadece aday memur değil, bu devletin, bu bakanlığın ve sağlık alanının geleceğisiniz. Bu eğitime sıkı sıkıya sarılmanızı, eğitimin her modülünü, her sınavını tek tek incelemenizi, videoları izlemenizi, kendinizi test etmenizi ve başarıyla bu eğitim programını bitirmenizi diliyorum” şeklinde konuştu.

20151019_143237

İÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Recep Güloğlu ise konuşmasında, mutluluğun temel şartlarından, olmazsa olmazlarından birinin eğitim olduğunu belirterek, “Eğitim, anne karnından başlamalı mezara kadar devam etmeli diye düşünüyorum. Sadece öğrencilerin, aday memurların değil, eğiticilerin de eğitimi olmalı. Sürekli eğitimhepimiz için geçerli. Hayat boyu bu eğitimlerinizi devam ettirmeli ve kendinizle barışık olmalısınız. Sabah evinizden çıkarken kendinizle, ailenizle, ülkenizle barışık olmalısınız. Hani diyorlar ya uçan kuşa selam ver, buluta selam ver, bir selamda kendine ver. Dolayısıyla pozitif enerji olarak son derece güzel hizmetler yapmanızı diliyorum. Hepinize başarılar diliyorum” açıklamalarında bulundu.

IMG_7711

Program, Uzaktan Aday Memur Eğitimi ve Uzaktan Personel Eğitimi Proje Sorumlusu Yrd. Doç. Dr. Gülşah Batdal Karaduman’ın eğitimden faydalanacak adaylara uygulamayı kullanmadaki kolaylıklardan bahsetmesi ile devam etti.

IMG_7717

T.C. Devlet Personel Başkanlığı ve Sağlık Bakanlığı destekli eğitim olan İstanbul Üniversitesi Kamu Akademi projesi ile Aday Memurluk Eğitiminde yeni bir dönem başladı. Aday Memur Eğitimindeki zorluklar ortadan kaldırıldı, kamu hizmetinde sorumluluk bilincinin arttırılması amaçlandı, eğitim ve sınavlarda avantajlar getirdi. Bunlar arasında, kamu akademi ile daha az maliyetle daha çok eğitim verilmesi, her dersin sonunda adayların kendilerini sınayabilmeleri, istenilen her zaman ders işlenebilmesi, engelli personeller için bütün engellerin ortadan kaldırılması, zaman, mekân ve iş gücünden kazanılması sayılabilir. Bu proje ile alanında uzman akademisyenlerin sunumlarıyla, tüm kamu alanında, uzaktan eğitim platformunun kolay, hızlı ve nitelikli öğrenim bilgilerinin verilmesi hedeflendi.

Kamu Akademi Uzaktan Eğitimle Aday Memur Eğitim Programı birçok il sağlık müdürlüklerinde uygulanmaya başladı.

 

Haber: Kübra OBAY

İÜ Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü