Uzakta Bir Kardeşin Olsun İster Misin?

AJANS ÜNİVERSİTE – Merve KOYUNCU

Türkiye’nin birçok şehrinde zor şartlar altında okumaya çalışan küçük insanlar var. Kimisinin sınıfındaki sobası kömür yok diye yanmıyor, kimisi üzerine giyecek montu olmadığı için yalnızca bir hırkayla okuluna gidiyor. Belki birçok materyalleri eksik durumda var olmak zorundalar. Ama unuttuğumuz çok büyük bir eksikleri daha var: Sevgi…

“Senin De Bir Kardeşin Olsun”  adında bir internet sitesi, Türkiye’nin özellikle doğu illerinde okuyan ilkokul çağındaki çocukların ‘sevgi’ ve ‘ilgi’ ihtiyacını karşılayıp, onlara umut vermek için kurulmuş. Sosyal sorumluluk çerçevesi içinde ilkokul öğretmenleri tarafından kurulan bu site, hiçbir dernek kurum veya kuruluşa bağlı olmamakla birlikte, hiçbir ticari beklenti de gözetmiyor. Sitenin daha aktif hale gelebilmesi için açılmış Facebook ve Twitter sayfaları da bulunuyor.
Benim kardeşimin adı…
Sitede yanlarında yaşları ve bulunduğu şehirlerin yazılı olduğu bir isim listesi var. Diyarbakır’dan Bitlis’e, Ağrı’dan Şanlıurfa’ya kadar birçok ilden kardeşiniz olarak seçebileceğiniz çocuk isimleri bulunuyor. Aralarından istediğiniz bir ismi seçiyorsunuz. Sonra sitede bulunan başvuru formunu doldurarak neden kardeş seçmek istediğinize dair fikirlerinizi yazıyorsunuz. Kardeş seçme talebinizi gönderdikten en fazla 24 saat sonra, mail adresinize onay mesajı geliyor. Bu onay, mesajında seçmiş olduğunuz kardeşinizin aile bilgileri, nerde yaşadığı, boyu, kilosu, aylık geliri, kaç kardeş olduğu ile ilgili bilgiler, öğretmeninin telefon numarası ve bulunduğu okulun adresi yer alıyor. Bu bilgilerle seçtiğiniz kardeşinizin öğretmeniyle iletişime geçiyor ve ona mektup yazmaya başlıyorsunuz.

1512188_676562069041536_1889040526_o

Mutlu etmek, mutlu eder…

Tüm bu yapılanlar ve gösterilen emeklerin en büyük amacı;  zor şartlar altında yaşayan küçük çocuklara sevgi vermek ve onların biraz olsun mutlu olmasını sağlamak. Bu amaç çerçevesinde sizden asla para kabul edilmiyor. Çocukları motive etmek, hayata bağlamak, iletişim kurma yetilerini geliştirmek ve güzel dostluklar edinmesini sağlanmaya çalışılıyor. Seçtiğiniz kardeşinizin öğretmeniyle iletişime geçerek onun nelerden hoşlandığını ya da nelere ilgi duyduğunu öğrenebiliyorsunuz. Dilerseniz, yazdığınız mektubun yanında ona küçük hediyeler ekleyebiliyorsunuz. Belki bir kalem, bir süs eşyası ya da küçük ellerini soğuktan koruyabilsin diye bir çift eldiven. Bu tamamen sizin tercihinize bağlı. Bu küçük hediyelerle seçtiğiniz kardeşiniz hem size mektup yazmak hem de sizden gelecek mektuplar için daha sabırsız olacak.

jlghjbjkjl

Gerçekleştirilen bu güzel projeyle siz de bir çocuğa umut olun. Onu hayata bağlayın, yaşadığınız şehri anlatın. Neler yapabileceği konusunda onu yönlendirin. Geleceğiniz inşa ederken onun elinden bir de siz tutun.