Uyuşturucu Kullanım Yaşı 12’ye Düştü

AJANS ÜNİVERSİTE

Prof. Dr. Yargıç, bağımlı olunduğunda kişide;dürtüsellik, duygu kontrolünde zorluk, zevk almada azalma, duygusal dalgalanmalar ve benlik fonksiyonlarında bozulma gibi değişikliklerin yaşandığını belirtti. Prof. Dr. Yargıç, şu açıklamalarda bulundu: “Kişide davranış bozuklukları yaşanıyor ve ot içip ot gibi oluyor. Kişinin zamanla hayata karşı isteği azalıyor. Motivasyon kaybı yaşanıyor. Bu kafadaki kişiler bunu tercih ediyor, bir kısır döngü oluyor. Kişilik problemleri ortaya çıkıyor. Erken yaşlardan itibaren madde kullanılmaya başlandığında sağlıklı bir kişilik gelişiminden söz edilemiyor. Ailevi problemler, iş kaybı ve boşanmalara kadar gider sıkıntılar yaşanıyor. Kazalar ve yaralanmalar, şiddet, saldırı ya da tacize maruz kalma durumları ile karşılaşılabiliyor. Bağımlı kişiler toplum dışına itilme ve izolasyonla da karşılaşıyor. Bukişiler toplum dışına itiliyor.”

Prof. Dr. Yargıç, bağımlılıkla birlikte görülen psikiyatrik hastalıkların depresyon, anksiyete (kaygı, endişe), sosyal fobi, travma sonrası stres, dikkat eksikliği hiperaktivite ve şizofreni olduğunu vurguladı.

Sempozyuma Turgut Özal Üniversitesi Fizyoloji Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Şenol Dane, Sakarya Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Tefsir Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Muhittin Akgül ve Prof. Dr. Osman Tunç da konuşmacı olarak katıldı.

Kaynak: www.akasyam.com (21 Mayıs 2015)

İÜ Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü