Uyuşmazlık Çözüm Yöntemleri Semineri Gerçekleştirildi

AJANS ÜNİVERSİTE- Kasım BALTACI, Nilsu KAYA, Fırat ORMANCI

5 Nisan Dünya Avukatlar Günü dolayısıyla yapılan seminerde ilk sözü Pekin&Pekin Hukuk Bürosu Kurucu ortağı Ahmed Pekin aldı. ‘Dava Etme’ konulu konuşmasını yapan Pekin, dava tecrübelerinden ve Emlak Bankası ceza davasına katılma sürecinden kısaca bahsetti. İyi bir avukatın sadece hukuku iyi bilmesinin yeterli olmadığını belirten Pekin, dava sürecinde uygulanan stratejilerin de çok önemli olduğundan söz etti. Avukat olmak isteyen hukuk fakültesi öğrencilerine de bazı tavsiyelerde bulunan Pekin, ‘Karşınızdaki savcıya, avukata ve hâkime saygılı olun ki saygı göresiniz. Kendinizi geliştirin ve ihtisasınız olmayan davaları kabul etmeyin. En önemlisi de davayı kabul ederken ‘ben hâkim olsam nasıl bir karar veririm’ sorusunu kendinize sorun’ ifadelerini kullandı. Pekin, öğrencilerin sorularını yanıtlayarak sözlerini tamamladı.

IMG_8086

Maddi hukuk bağlamında dava dilekçelerinde dikkat edilecek hususlardan söz eden İÜ Hukuk Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr. Saibe Oktay Özdemir, şu noktalara değindi: ‘ Yazma fiili çok önemli, söz uçar yazı kalır. Yazarken önemli bir iş yaptığınızı bilin ve okuyarak yeteneğinizi ve üslubunuzu geliştirin. Dilekçe yazarken mübalağadan uzak, güzel cümleler kurun ve savunduğunuz şeyde emin olun. Çok kitap okuyun ve dünyaya açık olun.’ Dava konusunun her yönüyle iyi bilinmesi gerektiğini belirten Prof. Dr. Özdemir, ‘Davasının teknik yönlerini bilen avukat her zaman bir adım öndedir. Ayrıca kitaplara bakmadan hukuki işler yapılmamalı.’ dedi.

IMG_8120

Seminerde söz alan İstanbul Anadolu Adalet Sarayı Hâkimi Fatma Dere Güzeloğlu, ‘Taraflarca hazırlanma ilkesi – Ön İnceleme/Tahkikat’ adlı sunumunu yaptı. Adil yargılanma hakkının kutsallığından söz eden Güzeloğlu, ‘davalarda tez-antitez sonucu adaletli bir sonuca ulaşıyoruz’ dedi. Davalara bütüncül olarak bakılması gerektiğine de vurgu yapan Güzeloğlu, ‘yargılama formel bir işlemdir. Tavizler hak kayıplarına yol açar. Bunun için de yargılama hakkaniyete uygun olmalıdır. ‘ ifadelerini kullandı. Hukuk fakültesi öğrencilerine de tavsiyelerde bulunan Güzeloğlu, ‘Hayallerinizden asla vazgeçmeyin, başkalarının söyledikleri engeller kendi engelleridir. Bunu dikkate alarak işinizi aşkla yapın’ diyerek noktaladı.

IMG_8123

‘İstinaf Mahkemeleri’ konulu konuşmasını yapan İÜ Hukuk Fakültesi öğretim üyesi Doç. Dr. Seda Özmumcu, istinaf kelimesinin ne anlamda geldiğini söyledi. İstinaf Mahkemeleri hakkında bilgiler veren Doç. Dr. Seda Özmumcu, İstinaf Mahkemeleri’nin tarihsel sürecini anlattı ve 20 Temmuz 2016’da İstinaf Mahkemeleri’nin göreve başlayacağını hatırlattı. Etkinlik soru cevap bölümüyle tamamlandı.

IMG_8121

IMG_8090