Ustalarla Söyleşi: Haluk Çobanoğlu

AJANS ÜNİVERSİTE – Devrim ÇIRPAN

Söyleşinin öncesinde Fotoİstanbul kapsamında kısa kısa slaytlar gösterildi, daha sonra Haluk Çobanoğlu’nun söyleşisine geçildi. Haber ve belgesel fotoğrafçılığı yaptığı dönemleri, Amerika’da çalıştığı süreci, National Geographic Türkiye’nin editörlüğünü yaptığı dönemini anlattı ve Çobanoğlu bu dönemde çektiği fotoğrafları da yorumladı.

“Gösterdiğim Fotoğrafların Hepsi Filmli Makinalarla Çekildi”

Söyleşide farklı farklı fotoğraf seçkileri sunan usta fotoğrafçı Çobanoğlu, bu fotoğrafları tek tek hangi şartlar altından ve hikâyelerini anlattı. Çobanoğlu, gösterdiği seçki fotoğrafların hepsini filmli makinalarla çektiğini de altına çizdi.

“Adorno’nun Özdeyişinden Etkilendim”

Son olarak söyleşisinin son kısmını Adorno’nun bir özdeyişinden ilham alarak oluşturduğu fotoğraf seçkisinin adını  “Arabesk” neden verdiğini ve o albümünden kısa bir sunum hazırlayan Çobanoğlu, söyleşinin soruları yanıtladı.

Haluk Çobanoğlu Kimdir?

Haluk Çobanoğlu, 1957 Kilimli doğumlu haber fotoğrafçısı.1992’den beri haber ve belgesel fotoğraflar üretiyor. 1996-1998 yıllarında New York International Center of Photography (ICP) ve Black Star haber ajansında çalıştı. 1994-1996 yıllarında, güvercin yetiştirme geleneğini konu alan “Kuşbazlar” ile 1997-1998 yıllarında “Yeraltında Bir Dünya Şehri; New York Metrosu” belgesel fotoğraf projelerini gerçekleştirdi. “Haber ve Belgesel Fotoğrafçılığı” üzerine dersler verdi. National Geographic Türkiye fotoğraf editörlüğü yaptı. Bugün serbest fotografçı olarak yaşamını sürdürüyor. Şu an Bahçeşehir Üniversitesi Fotoğraf Bölümü’nde der veriyor.