Usta Yazar Yaşar Kemal İÜ’de Yoğun Bakıma Alındı

Türk edebiyatının önde gelen yazarlarından 92 yaşındaki Yaşar Kemal, İÜ İstanbul Tıp Fakültesi Hastanesi’nde tedavi altına alındı. 5 gündür başka bir hastanenin yoğun bakım servisinde tedavi gören Yaşar Kemal, ailesinin isteği üzerine İÜ İstanbul Tıp Fakültesi’ne getirildi.

Yaşar Kemal’in Durumu Ciddiyetini Koruyor

Yaşar Kemal ile ilgili olarak ilk resmi açıklamayı İÜ İstanbul Tıp Fakültesi Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Mehmet Akif Karan yaptı. Prof. Dr. Karan, Yaşar Kemal’in hayati tehlikesinin devam ettiğini belirterek şunları ifade etti:

“Değerli edebiyatçımız Yaşar Kemal Bey, solunum sıkıntısı, akciğer enfeksiyonu ve kalp ritmindeki bozukluk şikâyetleriyle yoğun bakım ünitemizde tedavi altına alındı. Bilinci kapalı ve solunum sıkıntısı olduğu için solunum makinesine bağlı olarak solunum destek tedavisi yapılıyor. Akciğerlerindeki enfeksiyon nedeniyle diğer tedaviler de uygulanıyor. Yaşlı ve kronik hastalıkları olduğundan ve bu tedaviler de birden fazla nedenlere bağlı olduğu için yakından izlemek gerekiyor. Ciddi bir hastalık söz konusu ama uygun tedaviler altında, dileğimiz kısa zamanda olumlu cevapları görebilmek. 9 Ocaktan beri başka bir hastanede tedavi görmekte olan bir hastamız. O hastanede uygun tedaviler yapılmış. Bu hastalıklar kolay hastalıklar değil tabii ki. Şu anda solunum cihazına bağlı. Maalesef durumu ciddiyetini koruyor.”

Sağlık Bakanı Müezzinoğlu ve İÜ Rektörü Prof. Dr. Yunus Söylet Yaşar Kemal’i Ziyaret Etti

Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu ve İÜ Rektörü Prof. Dr. Yunus Söylet, yoğun bakımda tedavisi devam eden usta yazar Yaşar Kemal’i ziyaret etti.

İÜ İstanbul Tıp Fakültesi Hastanesi’ne gelen Müezzinoğlu, ziyaretin ardından gazetecilere yaptığı açıklamada, “Kendisini yoğun bakım koşullarında ziyaret ettim. Şuuru yarı açık, biraz uyutuluyor. Ama neticede iletişim kurulabiliyor” dedi. Yaşar Kemal’in, tedaviye daha yeni başladığı için cevap veremediğini; ama solunum açısından da diğer fonksiyonlar açısından da daha iyi olduğunu belirten Müezzinoğlu, Yaşar Kemal’in tedaviden olumlu sonuçlar alacağını ümit ettiğini belirtti.

Yaşar Kemal’in sağlık durumu hakkında bilgi alan İÜ Rektörü Prof. Dr. Yunus Söylet, hastane çıkışı yaptığı açıklamada büyük roman yazarımızın en kısa sürede sağlına kavuşmasını temenni ederek, ailesi ve yakınlarına geçmiş olsun dileklerini iletti.

CHP’li Vekiller de Yaşar Kemal’i Ziyaret Etti

Yoğun bakımda tutulan ünlü yazar Yaşar Kemal’i, CHP Genel Sekreteri Gürsel Tekin ve CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu da ziyaret etti. Doktorlardan bilgi alan iki vekil hastaneden ayrılırken kısa birer açıklama yaptı. Ünlü yazar Yaşar Kemal’de zatürre nedeniyle ciddi tahribatlar olduğunu belirten Tekin, bir soru üzerine, “Uyutulmuş vaziyette yoğun bakımda tutuluyor. Kendisi ile bir temasımız olmadı” dedi. Tanrıkulu ise, “Çok iyi bir şekilde takip ediliyor. Türkiye’nin yetiştirdiği en önemli yazar. Eserleriyle hepimize yol gösterdi. Gözümüz kulağımız burada olacak” dedi.

TBMM Başkanı Cemil Çiçek, Yaşar Kemal’in Sağlık Durumuyla İlgili Bilgi Aldı

TBMM Başkanı Cemil Çiçek, İÜ İstanbul Tıp Fakültesi Başhekimi Prof. Dr. Mehmet Akif Karan’ı arayarak, solunum yetmezliği teşhisiyle tedavi altına alınan yazarın durumu hakkında bilgi aldı.

TTB Ve DİSK’ten Yaşar Kemal’e Ziyaret

Türk Tabipler Birliği (TTB) İkinci Başkanı Prof. Dr. Raşit Tükel, Merkez Konsey Üyesi Dr. Hüseyin Demirdizen ve DİSK Genel Sekreteri Dr. Arzu Çerkezoğlu da yazar Yaşar Kemal’i tedavi gördüğü hastanede ziyaret etti.

Yaşar Kemal’in Son Sağlık Durumunu Doktoru Açıkladı

Türk edebiyatının efsanevi ismi Yaşar Kemal’in sağlık durumu ile ilgili son gelişmeleri açıklayan Prof. Dr. Karan, şunları ifade etti:

“Dünden beri durumu stabil durumda. Uygun ilaç ve destek tedavileri yapılıyor. Herhangi bir olumsuzluğa gidiş söz konusu değil. Akciğer enfeksiyonu ve kalp ritmi sorunu nedeniyle yoğun bakım tedavisine alınmıştı. Buradaki tedavinin ne kadar süreceği öngörülebilir bir şey değil. Kısa zamanda daha iyi haberler vermeyi umuyoruz. Ailesi yanında. Onlarda durumun son derece bilincindeler gayet uyumlu bir işbirliği içinde tedavisi sürüyor.”

İÜ Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü

YasarKemal

yaşar kemal2