ÜSİMP Ulusal Patent Fuarı Gerçekleşti

AJANS ÜNİVERSİTE – Erhan ERKİP, Özdemir KUTLU

Üniversitelerin Teknoloji Transfer Ofisleri’nin(TTO) teknoloji portföylerini sanayiciler ve yatırımcılar ile buluşturduğu ÜSİMP Ulusal Patent Fuarı’nın ikincisi düzenlendi. Fuarın Açılış Konuşmalarını ÜSİMP Yürütme Kurulu Başkanı Prof. Dr. A. Hamit Serbest, Türk Elektronik Sanayicileri Derneği (TESİD) Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Sıddık Yarman ve İstanbul Sanayi Odası(İSO) Yönetim Kurulu Üyesi Ali Eren yaptı. Davetli konuşmacı olarak ise VYS Biyoteknoloji A.Ş CEO’su Dr. Ercan Varlıbaş katıldı.

DSC08812

Katılan tüm teknoloji transfer ofislerine teşekkürlerini ileten Prof. Dr. Serbest bir önceki ÜSİMP Ulusal Patent Fuarı ile bu yılki fuarı karşılaştırdı ve istatistiksel olarak gelişimi katılımcılara aktardı. Ayrıca Prof. Dr. Serbest, ÜSİMP’in temel misyonunu “Üniversitelerde üretilen teknoloji ve bilginin sanayide teknoloji tabanlı rekabet gücü edinmesini ve teknoloji ihraç eden bir ülke olmamızı istiyoruz” diye aktardı ve “Ulusal patent fuarı ise bu temel misyonumuz çerçevesinde sadece bir araçtır” diye ekledi.

DSC08815

Ar-Ge ve inovasyonun önemini konuşmasında sıkça vurgulayan TESİD Yönetim Kurulu Başkanı Eren ise yeni sanayi sisteminin başarılı ve sürdürülebilir olması için “Küresel bir ağ içinde kurumsal paydaş ve aktörlerin bir araya gelerek stratejik ortaklıklarla birbirini tamamlayıcı bir şekilde çalışmaları ile böyle bir sınai yapı kurulabilir” dedi.

DSC08840

Birçok üniversitenin Teknoloji Transfer Ofisi’nin katıldığı fuara bilgi teknolojileri, biyoteknoloji, çevre teknolojileri, eğitim, elektronik, enerji, farmasötik, fizik, gıda, iletişim teknolojileri, kimya, kişisel bakım, malzeme, medikal, mekanik, nanoteknoloji, optik, otomotiv, sağlık, tarım, uzay teknolojileri ve veri işleme alanında 124 tane patent tanıtıldı.

DSC08989

İstanbul TTO bünyesinde 15 adet patent fuara katıldı. Bunlar;

-Bir atıksu arıtım yöntemi

-Enzimatik fenton ile gerçekleştirilen yeni arıtma yöntemi

-Mısır kabuklarından hibrit biyokompozit üretimi

-Odun plastik kompozitlerde yanmaya karşı direnç için katkı maddesi olarak kolemit bor mineralinin kullanılması

-Axillary magnetic rezonance coil for lymph node imaging

-Çene kemiği uzatma cihazı

-Kalıcı kelebek kanül

-Lazer damar kesme makası lasetüri

-Ortam aydınlatan bir yatak

-Parmakları içine alan eldiven biçimli basınç splinti

-Steril uygulamalar için sıvı sirkülasyonu sistemi

-3T tekerlekli tomruk taşıyıcı

-Bor minarellerinin yüksek basınç yolu ile yerinde bakım işlemlerinde ağaç malzemeye uygulanması

-Geofit saksısı

-Bitkisel aromalar ile zenginleştirilmiş nikotin içerikli çay oldu.

DSC09010

DSC09018

Fuar patent sunumları ve patent üzerine konferanslarla sürdü.

DSC09060