Üroloji Ana Bilim Dalı’na Yeni Taş Kırma Cihazı Alındı

AJANS ÜNİVERSİTE

İlk olarak kürsüye açılış konuşmasını yapmak üzere, İÜ İstanbul Tıp Fakültesi Üroloji Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. İsmet Nane davet edildi. Prof. Dr. İsmet Nane, “Bir üniversitenin tıp fakültesi hastanesi olarak bu cihaza sahip olmak çok önemli. Kendi muadilleri arasında en iyisi olan taş kırma cihazına sahip olduk” açıklamalarını yaptıktan sonra emeği geçen herkese teşekkürlerini iletti. Ardından sözü Dornier MedTech CEO’su Michael Lerch aldı. Lerch’in ardından kürsüye davet edilen, İÜ İstanbul Tıp Fakültesi Başhekimi Prof. Dr. Şükrü Öztürk, “Üniversite hastanesinin üç temel görevi var: Eğitim, araştırma ve sağlık hizmeti. Bu cihaz, bu üç mekanizma için de faydalı olacak, artık hastalarımıza daha güncel tedavi verme imkânı bulacağız” ifadelerini kullandı. İÜ İstanbul Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Bahaüddin Çolakoğlu ise “Biz bir devlet hastanesi değil, bir tıp fakültesiyiz. Bir üniversite hastanesinin modern ve yeni cihazlara sahip olması çok önemli. Taş kırma cihazı bu konuda önemli bir gelişme. Bundan sonra ise bir robot almayı arzuluyoruz” şeklinde konuştu. Prof. Dr. Çolakoğlu, emeği geçen herkese teşekkürlerini ileterek sözü İÜ Rektörü Prof. Dr. Mahmut Ak’a bıraktı.

Törenin son konuşmasını gerçekleştiren İÜ Rektörü Prof. Dr. Mahmut Ak, 6 Eylül 2015 tarihinde Dağlıca’da meydana gelen patlama sonucunda hayatını kaybeden şehitlerimize Allah’tan rahmet, yakınlarına baş sağlığı dileyerek konuşmasına başladı.

İstanbul Üniversitesi Ülkemize Işık Tutuyor

İÜ Rektörü Prof. Dr. Mahmut Ak, İstanbul Üniversitesi’nin ülkenin bir feneri olduğu belirterek şunları dile getirdi: “Hem bilim hem araştırma hem de sağlık açısından ülkemizi aydınlatıyoruz. İstanbul Üniversitesi’nin gururunu hep birlikte yaşıyoruz. 7100 lisans öğrencimizin yanı sıra, uzmanlık ve yan dal uzmanlığında 1100 öğrencimiz, hem üniversitemizin geleceğini hem de ülkemizin sağlık açısından güvencesini oluşturuyor. İstanbul Üniversitesi’nin tüm birimleri ile beraber yılda 2 milyon 600 bin hasta tedavi ettiğini görüyoruz.”

Ülkemizdeki 193 üniversitenin akademisyen kadrosunun İstanbul Üniversite’sinden karşılandığını belirten İÜ Rektörü Prof. Dr. Mahmut Ak, şu açıklamalarda bulundu: “Değerli hocalarımız farklı üniversitelerde bizi temsil ediyorlar. İstanbul Üniversitesi standardını her yere ulaştırıyorlar. Şu anda mevcut olan 550 milletvekilinin 105’i İstanbul Üniversitesi mezunu. Şu an ülkemizdeki rektörlerin 40’ı İstanbul Üniversitesi mezunu. Bu rakamlar bize İstanbul Üniversiteli olmanın haklı gururunu yaşatıyor.”

İÜ Rektörü Prof. Dr. Mahmut Ak’ın Tanı ve Tedavi Birimi’ne alınan Taş Kırma cihazına ilişkin olarak, “Alınan bu cihazdan hem tedavi hem de hizmet bakımından kurumumuza yakışır şekilde faydalanılacağından eminim. İstanbul Üniversitesi’nin sadece binalardan oluşmadığını, kurumumuzun sizin gibi değerli hocalarımızın varlığıyla köklendiğini biliyoruz. Bu doğrultuda emeği geçen, törene katılan herkese teşekkür ediyorum” açıklamalarını yapmasının ardından Taş Kırma Bölümü hizmete açıldı.

Kokteylin ardından program sona erdi.

Haber: Melike KUŞ

 

z (3)

DSC_7622

DSC_7623