Urdu Dili, “Keşmir” Konulu Seminer Düzenledi

AJANS ÜNİVERSİTE-Fatma ÇELİK

Fotoğraf- Safiye ALTINKUM

Güney Asya’da, Hindistan ve Pakistan arasında bulunan ve iki ülkenin de üzerinde hak iddia ettiği bölge olan Keşmir hakkında, İÜ Nadir Eserler Kütüphanesi Şarkiyat Araştırmaları Merkezi’nde 27 Ekim günü gerçekleştirilen etkinliğe İÜ Urdu Dili öğretim görevlileri ve öğrencilerinin yanı sıra Pakistan Ankara Büyükelçisi Sohail Mahmood da katıldı.

Seminerde kısa bir konuşma yapan Büyükelçi Mahmood, “Keşmir sorunu yıllardır çözülemeyen Filistin sorunu gibidir. Dünyanın acilen bu sorunu görmesi ve çözüm arayışına girmesi gerekir. Bu soruna ilgi duyan bilinçli öğrenciler olduğunuz için sizleri tebrik ediyorum” ifadelerinde bulundu.

Etkinlikte, tarihi süreç ve günümüzde Keşmir’de yaşananlara değinen bir konuşma yapan İÜ Urdu Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Halil Toker, Keşmir’in, tarihi boyunca Güney Asya bölgesinde kanayan bir yara olduğunu ifade etti.

Program, Keşmir bölgesinin tarihini anlatan metnin okunmasının ardından Pakistan Büyükelçiliği tarafından hazırlanan kısa Keşmir belgesel gösterimi ile devam etti. Belgesel gösteriminin ardından, toplu fotoğraf çekimi ile program sona erdi.