Ünlü Tarihçi ve Rehber Saffet Emre Tonguç İÜ’ye Konuk Oldu

AJANS ÜNİVERSİTE- Murat KASAP

Fotoğraf- Suay Ceren ATAY

Turizm alanındaki bilgilerini öğrencilerle paylaşan Boğaziçi Üniversitesi mezunu Saffet Emre Tonguç, “2 yıl Boğaziçi Üniversitesi psikoloji bölümünü okudum. Ardından bir turizmci olarak kendi bölümüme geçtim. Boğaziçi’nde turizm okurken rehberlik yapmaya başladım. Bugün bu yaşta gördüğüm en iyi şey sevdiğin işi yapmak. 1987’de profesyonel rehberliğe başladım. Ben dünyayı bir yapboz olarak görüyorum. Rehberlik yapıp dünyayı gezmek vizyonumu çok genişletti” dedi.

beşiktaş2

Ardından Ayşe Arman sayesinde Hürriyet macerasına başladığını anlatan Tonguç, “Bir gün telefonum çaldı. Bir bayan benimle röportaj yapmak istediğini söyledi. O arayan kişi Ayşe Arman’dı. Röportajı yapmak için beni Hürriyet’e götürdü. Röportajı yaptıktan sonra burda yazılar yazmak istediğimi söyledim. Aylarca girmek için çabaladığım Hürriyet’e bir anda girdim ve yazılarım yayınlanmaya başladı. 2004’te başlayan Hürriyet maceram halen devam ediyor” dedi.

beşiktaş1

Tonguç, “Hürriyet’e ilk girdiğimde hiçbir maddi talepte bulunmadım. Başarım bundan kaynaklanıyor olabilir. Yazmış olduğum yazıları daha sonra değerlendirmek istedim ve kitaplar çıkardım. Çıkardığım ilk kitap 35 bin sattı. Bu Türkiye’de çok ciddi bir rakam. Bugüne kadar 15 kitap yazdım ve 20 tane ödül kazandım. Bu işimi sevmekten kaynaklanıyor. Ayrıca NTV’de iki sezon program yaptım ve ciddi başarılar elde ettim. Şimdi de yeni bir program çekiyoruz. Gençlere tavsiyem öncelikle çıtayı yüksek tutun, maddiyatı ilk sıraya koymayın. Yakında Youtube kanalını da devreye sokacağız. Birçok ülke gezdim fakat Türkiye kadar güzel bir yer görmedim Avrupa’da küçük eserlerin çok iyi reklamı yapılıyor. Biz bunca eserimizin reklamını tam anlamıyla yapamıyoruz ve ciddi turist kaybı yaşıyoruz” diyerek sözlerini tamamladı.

Konuşmanın sonunda İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi adına Prof. Dr. Özgür Gönenç, Saffet Emre Tonguç’a ve Prof. Dr. Hakan Karpuz’a teşekkür belgesi takdim etti.

DSC_0243