Üniversite-Sanayi İşbirliği

AJANS ÜNİVERSİTE – Yusuf EREN

 

Yıldız Teknik Üniversitesi ev sahipliğinde, İstanbul Teknik Üniversitesi, Boğaziçi Üniversitesi, Marmara Üniversitesi ve İstanbul Sanayi Odası ortaklığıyla, ‘Üniversite-Sanayi İşbirliği Platformu’ kuruldu

 

İlk Ortak Akıl Çalıştayına 5 üniversitenin rektör ve rektör yardımcıları ile Teknopark, Ar-Ge ve İnovasyon birimlerinin üst düzey yöneticileri katıldı. Çalıştay, YTÜ İktisadi İdari Bilimler Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. İbrahim Kırcova moderatörlüğünde beyin fırtınası yöntemiyle gerçekleştirildi.

 

Çalıştay’ın açılışında konuşan YTÜ Rektörü Prof. Dr. İsmail Yüksek, Türkiye’de sadece üniversite-sanayi işbirliği sorunu olmadığını, üniversiteler arasında da bir işbirliği sorunu olduğunu belirtti. Toplantıyla aynı zamanda üniversiteleri de bir araya getirmek, işbirlikleri kurmak ve sinerji oluşturmak istediklerini aktaran Yüksek, “Artık Türkiye üniversite-sanayi işbirliği konusunda çözüm üretme sürecine gelmiş durumda” dedi. Türkiye’nin 21. yüzyıla 19. yüzyılın eğitim-öğretim anlayışıyla girdiğini, son 15 yıldır üniversitelerin Ar-Ge ve İnovasyon adına bir şeyler yapmaya çalıştığını aktaran Yüksek, “Biz de bu anlamda üniversite olarak öncü olmak istedik. Ülkenin önde gelen üniversiteleri ve bilim – sanayi kuruluşları gücünü birleştirilirse, daha büyük bir ivme kazanır ve ülkeye önemli hizmetler edilebilir” diye konuştu.

 

“Her Krizde Fırsat Vardır”

İSO Yönetim Kurulu Başkanı Erdal Bahçıvan ise 2014 yılında hala Türkiye’de üniversite ile sanayi arasındaki işbirliği yönteminin arayışının olmasının fevkalade üzülecek bir durum olduğunu aktararak ‘her krizde yarınların bir fırsatı vardır,biz sanayi adına bu fırsatın Türkiye’nin önündeki en önemli şansı olduğunu görüyoruz ve inanıyoruz. Sadece kendimizden kaynaklanmayıp, sizlerden de bu inancın olması doğru yolda olduğumuz hissini güçlendiren bir hareket” şeklinde konuştu.

 

Yıldız Teknik Üniversitesi’nin koordine ettiği ‘Üniversite-Sanayi İşbirliği Platformu Ortak Akıl Çalıştayı’na YTÜ Rektörü Prof. Dr. İsmail Yüksek, Boğaziçi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Gülay Barabrosoğlu, Boğaziçi Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Lale Akarun, İstanbul Teknik Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. M. Sabri Çelik, Marmara Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Abdülkerim Kar, İstanbul Üniversitesi Üniversite-Sanayi İşbirliği Rektör Danışmanı Prof. Dr. Muzafeer Yaşar, İSO Yönetim Kurulu Başkanı Erdal Bahçıvan ve Yönetim Kurulu üyeleri, üniversitelerin Teknopark, Teknoloji Transfer Ofisleri ve Ar-Ge Merkezleri yöneticileri katıldı.

 

Üniversite- Sanayii İşbirliği Platformu’nun ilk Ortak Akıl Çalıştayı’nda ‘İdeal Üniversite-Sanayii İşbirliği Nasıl Kurgulanmalıdır, Beklentiler Nelerdir?’ ‘İzlenecek Metodoloji Ne Olmalıdır? gibi soruların cevapları arandı. Çalıştayda katılımcıların tamamı kısa kısa söz alarak görüşlerini aktardı.Çalıştayın sonunda Üniversite-Sanayii İşbirliği Platformu’nun çalışmalarını takip ve organize etmek, yeni toplantıları planlamak amacıyla 5 üniversitenin temsilcileri ve İSO’dan yetkililerin bulunduğu bir komite kuruldu. Toplantıda bundan sonra yapılacak çalışmaların belirlenen aralıklarla komite tarafından sürdürülmesine karar verildi. Toplantıda ayrıca bir sonraki ‘Ortak Akıl Çalıştayı’nın ise İstanbul Sanayi Odası ev sahipliğinde yapılması karara bağlandı.