Üniversite Medya Birliği Dönem Açılışını Yaptı

AJANS ÜNİVERSİTE – Betül YÜNCÜOĞLU

Türkiye genelinde 50 üniversitenin sosyal medya kulüplerini aynı çatı altında toplayan Üniversite Medya Birliği (ÜMB), yeni sezon çalışmalarına başladı. Geçen sene pek çok etkinliğe imza atan ÜMB’nin bu seneki projelerinden en önemlileri, Üniversite Radyo Birliği ve Üniversite Modası. Üniversite Radyo Birliği, RadyoVesaire’nin girişimiyle kuruldu. Bu proje kapsamında, yıl içinde radyo festivalleri düzenlenecek ve radyo camiasının ünlü isimleri, DJ Akademisi’nde eğitim verecek.
Üniversite Modası, Üniversite Medya Birliği’ne üye üniversiteler başta olmak üzere, ulusal anlamda modanın nabzını tutmayı, üniversite öğrencilerinin moda algısını ölçmeyi ve geliştirmeyi amaçlıyor. Bu sektörde gelecek kurmak isteyen üniversite öğrencilerine de yol göstermeyi hedefliyor.

Üyelerine İş ve Staj İmkanı Sağlıyor

ÜMB, yeni dönemde dijital reklam ajanslarıyla, gazetelerle ve televizyonlarla yaptığı iş ortaklığıyla üyelerine sektörde iş ve staj imkânı sağlıyor.
ÜMD, kuruluşundan bu yana düzenlediği etkinliklerin en büyüğünü “Sosyal Medya Festivali” adıyla İstanbul Üniversitesi’nde gerçekleştirdi. “En sosyal festival” sloganıyla 14-15 Mart tarihlerinde Ord. Prof. Dr. Cemil Bilsel Konferans Salonu’nda yapılan etkinliğe 2 bin 500 kişi katıldı, 17 bin kişi ise internet üzerinden takip etti. Gençlerin yoğun ilgi gösterdiği Sosyal Medya Festivali, Twitter gündemine de iki kez girmeyi başardı.

Üniversiteli Gençler İletişim Uzmanlarıyla Buluşuyor

ÜMD, ilk etkinliğini Galatasaray Üniversitesi’nde geçen yıl “Nasıl Bir Medya İstiyoruz?” başlığıyla gerçekleştirdi. Ardından Boğaziçi Üniversitesi’nde (BOUN) “Lüks ve Moda” semineri düzenleyen ÜMD, “Üniversite Modası” birimini de bu etkinlikte tanıttı. Yine BOUN’da düzenlenen Medya ve Özgürlük Forumu’na da çok sayıda gazeteci ve akademisyen öğrencilerle buluştu.
Üniversite Medya Birliği’nin danışma kurulu, İstanbul Üniversitesi Rektör Danışmanı Prof. Dr. Seçkin Dindar, İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Nilüfer Sezer, Yeditepe Üniversitesi İletişim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. İlker Cenan Bıçakçı, İstanbul Üniversitesi Sosyoloji Bölümü Akademisyeni Dr. Fahri Furat, Yurt Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Derya Sazak ve ATV Haber Editörü Murat Gener’den oluşuyor.

a

b