Üniversite Karneleri Belli Oldu

AJANS ÜNİVERSİTE

ODTÜ Enformatik Enstitüsü URAP Laboratuvarı tarafından hazırlanan üniversitelerin Türkiye ve dünya sıralamalarındaki durumlarını görebilecekleri etkileşimli rapor açıklandı. Rapora göre İstanbul Üniversitesi, 6 alanda ilk 3’e girerek büyük başarı gösterdi. Rapor, tercih aşamasındaki üniversite adaylarına ve velilere yardımcı olmak amacıyla üniversitelerin çeşitli kurum ve kuruluşlar tarafından yapılan sıralamalarını içeriyor.

İstanbul Üniversitesi 6 Alanda İlk 3’te Yer Aldı

Bu yıl 23 bilim alanında Türk üniversiteleri arasında ilk 3’e giren 20 üniversite bulunuyor. Hazırlanan listeye göre, İstanbul Üniversitesi 6 alanda ilk 3’te yer aldı. İstanbul Üniversitesi Psikoloji ve Bilişsel Birimler, Tıp ve Sağlık Bilimleri, Biyoloji alanlarında 1. sırada, Hukuk, Tarih ve Arkeoloji alanlarında 2. sırada, Ziraat ve Veterinerlik alanında ise 3. sırada yer aldı.

İstanbul Üniversitesi ARWU Dünya Sıralamasında Türkiye’den Tek Üniversite

Bu yıl ARWU dünya sıralamasına girebilen tek üniversite yine İstanbul Üniversitesi oldu. Dünya sıralamalarında bu yıl, İstanbul Üniversitesi ve ODTÜ 5 ayrı sıralamada ilk 500’de yer alma başarısını gösterdi.

Üniversitelerin 23 Alana Göre Sıralaması

Etkileşimli raporun birinci bölümünde, Türk üniversitelerinin 23 bilim alanına göre ülke ve dünyadaki durumu gösterildi. Raporun ikinci bölümünde, dünyadaki üniversiteleri sıralayan 8 kurumun en son sıralamalarına göre üniversitelerin durumu verildi. Bu sıralama kurumları; ARWU, Leiden, NTU (HEEACT), SciMago, QS, THE (Times), Webometrics ve ODTÜ Enformatik Enstitüsü URAP Laboratuvarı olarak sıralanıyor. Avrupa Birliği’nin maddi destek verdiği U-Multirank de üniversiteleri değerlendiriyor, ancak göstergelerin tümüne dayalı bir sıralama yayınlamadığı için etkileşimli raporda U-Multirank’e yer verilmedi.