Ümit Ünal İÜ İletişim Fakültesi’ndeydi

AJANS ÜNİVERSİTE-Esra MUTLU

Fotoğraf-Özge KARAHAN

İÜ İletişim Fakültesi Cep Sineması’nda yapılan etkinlikte öncelikle Anlat İstanbul filmi gösterildi. Film gösteriminin ardından Ümit Ünal söyleşi gerçekleştirdi. İÜ İletişim Fakültesi RTS Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Şükrü Sim’in moderatörlüğünde gerçekleştirilen söyleşide Doç. Dr. Sim, Ünal’ı kendini tekrarlamayan ve kendine özgü bir yönetmen olarak tanımladı ve İletişim Fakültesi’nde ağırlamaktan duyduğu mutluluğu ifade etti.

Söyleşide eğitim hayatından, sinema kariyerinden ve ilk senaryosundan bahseden Ünal, çocukluğundan beri sinemaya ilgisi olduğunu anlattı. Teyzem, Dokuz, Adı Vasfiye, Anlat İstanbul gibi filmlerinin çekilme sürecine dair bilgi veren Ünal, Teyzem filminin yeniden çekilebileceğini söyledi.

_DSC0097

Beş farklı hikayeden oluşan Anlat İstanbul’un ortaya çıkma sürecini anlatan Ünal, “İlk filmim Anlat İstanbul olsun istiyordum, bir yapımcıyla da çalışmaya başlamıştık. Fakat 2001’deki büyük krize denk geldi ve film durmak zorunda kaldı, çekemedik. 2004’te Türkan Derya senaryomu okuduktan sonra beş yönetmen fikriyle geldi. Her bir hikâyeyi ayrı bir yönetmenin çekmesini önerdi. Buna da bir yapımcıyı ikna etti” diyerek yönetmenlerin belirlenmesinin ardından, her yönetmenin kendi tarzında hikâyeleri çektiğini anlattı.

_DSC0091

Ünal, filmlerinin dram, gerilim, korku ve komedi unsurlarını barındırdığını, belli bir türe girmediğini belirtti. Ünal, bir filme başlarken senaryo yazım sürecinin en zor kısım olduğunu, maddi konuların da çözülmesiyle geri kalan kısmın eğlenceli olduğunu ifade etti. En beğendiği film ve yönetmenleri sıralayan Ünal, Türk sinemasından Ertem Eğilmez, Nuri Bilge Ceylan, Reha Erdem, Halit Refiğ, Emin Alper, Tolga Karaçelik gibi isimlerin filmlerini severek izlediğini söyledi.

Sinemaya 6 yıl ara veren Ünal, bu aranın ekonomik sebeplerden kaynaklandığını belirterek yeni filmi Sofra Sırları’nın yakında vizyona gireceğini söyledi.