Uluslarası Semiyotik Konferansı’nda “Feyhaman Duran Evi” Konuşuldu

AJANS ÜNİVERSİTE – Devrim ÇIRPAN

İÜ Edebiyat Fakültesi Kütüphanesi’nde ikinci günün ilk oturumu yapıldı. Oturumun moderatörlüğünü yapan İÜ Edebiyat Fakültesi Eskiçağ Dilleri Ve Kültürleri Bölümü Latin Dili Ve Edebiyatı Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Çiğdem Dürüşken, Semiyotik, kültür, otantik ve enformatik kelimelerini bir cümle içinde kullanarak büyük bir konferans düzenlemenin büyük mutluluk olduğunu ve İÜ’nün bu büyük konferansa ev sahipliği yapmasının gurur verici olduğunu ifade etti.

“Sorunlar, Öneriler ve Yöntemler Üzerinde Duruyoruz”

“Feyhaman Duran Evi Örneğinde Dokuma Eserler İçin Sergileme Önerileri” konusunda ise kısa bir sunum gerçekleştiren İÜ Edebiyat Fakültesi Taşınabilir Kültür Varlıklarını Koruma ve Onarım Bölümü Genel Koruma Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Fatma Banu Çakan, sunumunda Feyhaman Duran Evi’nin sorunları, öneriler ve yöntemler ana başlıklarına değinerek bunları tek tek açıkladı.

İlk önde sorunların çıkış noktasını açıklayan Yrd. Doç. Dr. Çakan, “Sergilemede ve depolama yöntemlerinde karşılaşılan sorunlar ve bunların neden olduğu bozulmalar üzerinde duruyoruz” diye konuştu.

“Tasvir Hat Sanatlarında Çok Önemli”

Öneriler ve yöntemler kısmında yaptıkları çalışmarı anlatan Yrd. Doç. Dr. Çakan şunları söyledi:

“Koleksiyon ölçeğinde, bozulma tiplerini ve oranlarını ilk aşamada araştırıyoruz. Daha sonraki aşamada ise riskleri ve işin malzeme yönünü tanıyoruz. Eser ölçeğinde ise sorunlara çözüm olarak ne yapabiliriz diye bir çzöüm yolu ararız.”

İÜ Edebiyat Fakültesi Sanat Tarihi Bölümü Türk İslam Sanatı Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Fatil Elcil, sunumunu “İstanbul Üniversitesi Feyhaman Koleksiyonu Hatlarından Yazı -Resim Levha Örnekleri” konusunda yaptı. Feyhaman Evi’ndeki hat sanatları koleksiyonunu tek tek fotoğraflarla gösterdi. Yrd. Doç. Dr. Elcil, “Tasvir bu hat koleksiyonlarında çok önemli” dedi.

Feyhaman Evi Doğu ve Batı Kültürünü Kaynaştırıyor

İÜ Güzel Sanatlar Bölümü Öğretim Görevlisi F. Deniz Özden, “Feyhaman Duran Evi-Yeri” konulu sunumda şunları kaydetti:

“Doğu ve batı kültürlerini buluşturan bir isim Feymahan Duran. Onun eserlerini ve sanatını incelemek gerçekten iyi bir ressam olduğunu bize gösteriyor. Son olarak Feyhaman Evi’nin İÜ’ye bağışlanması anlatabilirim ve evin sanatsal değeri ayrı bir öneme sahip.”

devrim1