Uluslararası Zihinsel Engelliler Farkındalık Eğitim Programı

 

 

 

İnsan, Toplum ve Teknoloji Derneği (İTTD), İstanbul Üniversitesi, University of California, San Diego, ABD İstanbul Başkonsolosluğu, İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü, İstanbulspor işbirliğiyle “2. Uluslararası Zihinsel Engelliler Farkındalık Eğitim Programı” 24-28 Mart tarihlerinde gerçekleşecek.

 

Bir hafta sürecek programda Türk ve Amerikan öğrenciler zihinsel engelli öğrenciler ile ortak yaşam deneyimi sağlayacaklar. Program MEB Yeşilköy Zihinsel Engelliler Okulu, MEB İTO Bağcılar Zihinsel Engelliler Okulu, İstanbul Üniversitesi Engelliler Uygulama ve Araştırma Merkezi, ABD İstanbul Başkonsolosluğu, İstanbul Üniversitesi Enformatik Bölümü ile İstanbul Lisesi’nde yürütülecek.

 

Programda ayrıca üniversitemiz Açık ve Uzaktan Eğitim Fakültesi “Engelli Öğrenciler için Uzaktan Eğitim” konulu çalışmayı İÜ Baltalimanı tesislerinde katılımcılarla paylaşacak.

 

Program eş koordinatörü ve İstanbul Üniversitesi Enformatik Bölümü öğretim üyesi Doç. Dr. Fatih Gürsul, geçen yıl üç kurum ile ortaklaşa düzenlenen uluslararası zihinsel engelliler farkındalık eğitim programının bu yıl 9 kurumun desteği ile daha zengin bir hale getirildiğini belirtti.

 

University of California, San Diego öğretim üyesi ve program eş koordinatörü Matthew T. Herbst başta İstanbul Milli Eğitim Müdürlüğü ve İstanbul Üniversitesi olmak üzere programa desteği olan tüm kurumlara teşekkür edip benzer bir programın California’da da düzenlenmesini arzu ettiğini dile getirdi.

 

İstanbul Üniversitesi Engelliler Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Resa Aydın, Üniversitemizde eğitim gören  öğrencilerimizin yer alacağı bu etkinlikte oluşacak kültür arası etkileşimin gençler için çok önemli olduğunu ve yeni projelerle gelişerek devam etmesini dilediğini söyledi.

 

ABD İstanbul Başkonsolosluğu Kültür Ateşesi  Samantha Smith bu tür programları Amerikalı ve Türk öğrenciler açısından çok önemsiyoruz. Özellikle zihinsel engelliler farkındalığı gibi çok önemli bir sosyal projede öğrencilerin ortak yaşam deneyimi sağlamaları bu öğrenciler arasında güçlü bir bağ oluşturacağının üzerinde durdu.

PROGRAM

Tarih: 28 Mart  2014 Cuma, 09:00-16:00

Yer: İÜ Beyazıt yerleşkesi ve çevresi-İktisat Ek 1 Binası

09:00-09:30    Tanışma

10:00-11.30    Kahve İkramı

09:30-12:00    “Birlikte Sanat” etkinliği

Etkinlik 1: Cam boyama- Uzman Songül Altınsaçlı- Öğr. Gör. Özlem Özer Tuğal

Etkinlik 2: Dostluk Düğümleri ( Halı dokuma tekniğine gönderme enstelasyonu)MahbubeAkar

12.00-13.00    Yemek- Profesörler Evi

13.00-14.00    Beyazıt Kulesi Anıt Müzesi Gezisi-Fotoğraf Çekimi

14.00-15.00    Üniversite içinde ve civarında Hazine Avı

15:00-16:00    İÜ öğrencileriyle buluşarak günün izlenimlerini paylaşma ve kapanış